Nie żyje wybitna aktorka Zofia Merle

W wieku 85 lat zmarła aktorka filmowa i teatralna Zofia Merle - informuje TVP Info.

Publikacja: 13.12.2023 18:42

Zofia Merle

Zofia Merle

Foto: PAP/Jacek Turczyk

- Jestem "w czepku urodzona". Nigdy niczego nie planowałam, o niczym nie marzyłam, największą przyjemnością w życiu są dla mnie niespodzianki - mówiła przed laty w rozmowie z "Rzeczpospolitą". 

Przygodę z aktorstwem Zofia Merle zaczęła jeszcze w szkole średniej. Przyznawała jednak, że nie spodziewała się, że będzie to jej przyszły zawód. Swój debiut sceniczny miała w Studenckim Teatrze Satyryków w Warszawie. Później występowała na deskach m.in. Teatru Komedia w Warszawie.

Zofia Merle nie żyje. Grała w wielu komediach Stanisława Barei

- Jak już studiowałyśmy, STS wywiesił ogłoszenie, że szuka nowych sił i znowu ona (Beata Tyszkiewicz - red.) mnie namówiła, żeby spróbować. Od razu spodobała mi się panująca tam atmosfera i towarzystwo, choć tak naprawdę, w ogóle nie wiedziałam, co to jest STS, nie znałam ich żadnego przedstawienia. Była to świetna przygoda młodej osoby, która raptem znalazła się w inteligentnym, szalonym towarzystwie i to było najważniejsze - wspominała.

Czytaj więcej

Zmarł Andre Braugher, gwiazda serialu "Brooklyn 9-9"

Zofia Merle zagrała w ponad siedemdziesięciu filmach tworząc wiele charakterystycznych postaci, wśród których dominowały chłopki, dozorczynie, kobiety "z charakterem". Zagrała też niezapomnianą, pełną wigoru sierżant Irenę w "Rzeczpospolitej babskiej" Hieronima Przybyła. Jako wyjątkowe, wspomina spotkania na planie filmowym z Andrzejem Barańskim. Zagrała u niego m.in. żonę kamasznika w "Niech cię odleci mara", sklepikarkę w "Tabu", Franciszkową w "Dwóch księżycach".

Widzowie zapamiętają Zofię Merle z komedii Stanisława Barei - „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” (1978), „Miś” (1980), „Alternatywy 4” (1984) i „Zmiennicy” (1986).

W 1994 roku zagrała w filmie "Bye, Bye Amerika" reżyserowanym przez Niemca - Jana Schutte.

Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polsk, Złotym Krzyżem Zasługi i Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury".

Zofia Merle miała 85 lat.

Film
Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024
Film
Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja
Film
Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie
Film
Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy