To wielkie zaskoczenie, bo w głosowaniu członków Francuskiej Akademii Filmowej bardzo średnio poradziły sobie najgłośniejsze francuskie tytuły ubiegłego roku. Zdobywca canneńskiej Złotej Palmy „Titane” Julie Ducournau i nagrodzone weneckim Złotym Lwem „Zdarzenie” Audrey Diwan dostały zaledwie po cztery nominacje.

Z zachwytem przyjęto filmy niezwykle tradycyjne. Ekranizacja powieści Balzaca „Stracone złudzenia” ma nominacje w 15 kategoriach. Giannoli przypomina losy Luciena de Rubempré, młodego poety z Angoulème, który na początku XIX wieku romansuje z zamężną baronową i próbując spełnić swoje marzenia rozbija się o paryski bruk i system, w którym „wszystko się kupuje i sprzedaje”

Czytaj więcej

Zmarł francuski aktor Gaspard Ulliel

Szansę na Cezara zachowała aż czwórka grających w tym filmie aktorów: Benjamin Voisin (znany też z „Summer of 85”), Cecile de France („Młody papież”), Vincent Lacoste („Victoria”), Xavier Dolan (wybitny kanadyjski reżyser) i Jeanne Balibar („Nędznicy”).

11 nominacji do Cezarów ma „Aline” Valerie Lemercier – bardzo tradycyjnie zrealizowana opowieść o Celine Dion i jej miłości do jej menedżera Angelila. Tu również nominacje aktorskie dostała para głównych wykonawców – Lemercier, która sama zagrała główną bohaterkę oraz partnerujący jej Sylvain Marcel.

„Annette” Leos Caraxa, która zdobyła 11 nominacji, to dramatyczna historia amerykańskiego stand-upera, w którego wcielił się Adam Driver, jego żony – światowej sławy śpiewaczki i genialnego dziecka. I to kolejne zaskoczenie: Driver dostał nominację do Cezara jako trzeci zaledwie nie francuski aktor w historii Cezarów. Przed nim Francuzi uhonorowali swoją nagrodą Kristen Stewart za rolę w „Sils Maria” Oliviera Assayasa i Adriena Brody”ego za kreację w „Pianiście” Romana Polańskiego.

W kategorii filmu zagranicznego członkowie francuskiej Akademii wyróżnili: „Przedział nr 6” Juho Kuosmanena, „Drive My Car” Ryusuke Hamaguchiego, „Najgorszego człowieka na świecie” Joachima Triera, „Matki równoległe” Pedro Almodovara, „Pierszą krowę” Kelly Reichardt otaz „Ojca” Floriana Zellera.

Gala wręczenia Cezarów zaplanowana jest na 25 lutego, ma się odbyć stacjonarnie, choć organizatorzy zastrzegli sobie możliwość zmiany jej formy na wirtualną.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ