Pierwszym będzie legendarna „Barbara Radziwiłłówna” z 1937 r. Józef Lejtes otrzymał za ten melodramat rozgrywający się w XVI-wiecznej Rzeczypospolitej wyróżnienie na festiwalu w Wenecji. Scenariusz Anatola Sterna to opowieść o wielkiej miłości Zygmunta Augusta do Barbary Radziwiłłówny i jej tragicznym końcu, gdy żona króla zostaje otruta (w rzeczywistości zmarła najprawdopodobniej na raka szyjki macicy). W renesansową piękność wcieliła się największa gwiazda przedwojennego polskiego kina Jadwiga Smosarska. Właśnie ten film był pierwszym, jaki nadała polska telewizja podczas eksperymentalnej transmisji 26 sierpnia 1939 r. Pierwszy w Europie nadajnik umieszczono na dachu wieżowca Prudential.
Bohaterką kolejnego obrazu jest także znana piękność swojej epoki – Anna von Hoym, która przeszła do historii jako hrabina Cosel, wieloletnia metresa króla Augusta II Mocnego. Za spisek przeciwko niemu dożyła swoich dni w zamku będącym jej więzieniem przez pół wieku. „Hrabina Cosel” (1968) Jerzego Antczaka, z główną rolą Jadwigi Barańskiej, jest adaptacją powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego.
„Ojciec królowej” Wojciecha Solarza z 1980 r. to ekranizacja dramatu Jerzego Stefana Stawińskiego. Do adaptacji sztuki z 1961 r. o królowej Marysieńce i jej ojcu markizie d`Arquien przymierzał się Andrzej Munk, ale nie zdążył zrealizować projektu przed śmiercią. W komedii Solarza wystąpili m.in. Anna Seniuk i Ignacy Machowski.
Przegląd zakończy „Marysia i Napoleon” Leonarda Buczkowskiego z 1966 r., w którym w Marię Walewską i Napoleona Bonapartego wcielili się Beata Tyszkiewicz i Gustaw Holoubek.
[i]2. Kino na Wodzie, kina: Amfiteatr w Łazienkach Królewskich, ul. Agrykoli 1, wstęp wolny, informacje: tel. 22 50 60 134, czwartki (19.08, 26.08, 02.09, 09.09), godz. 20.30[/i]