Zobaczymy dwa obrazy. Najpierw kwestie tożsamości płciowej poruszy argentyński dramat „XXY” Lucii Puenzo, wyróżniony dwiema nagrodami w Cannes. Tytuł jest odniesieniem do syndromu XXY, znanego też jako syndrom Klinefeltera. Obraz Puenzo nie jest jednak klinicznym opisem przypadku bohaterki/bohatera, 15-letniej Alex, chłopaka uwięzionego w ciele dziewczyny. To mądry film o ludzkiej inności i sposobie jej odbierania – w tym wypadku przez rodzinę, przyjaciół i sąsiadów w urugwajskim miasteczku, w którym toczy się akcja.

Z kolei w hiszpańskim „Ja też” filmowcy pokazali niepełnosprawnych umysłowo próbujących znaleźć partnerów i pomysł na życie. Bohater Daniel jest downem nietypowym – skończył studia i zaczął pracę za biurkiem. Od razu zakochał się w koleżance z pracy – niezależnej Laurze. Ale film to nie ciepły obrazek, lecz błyskotliwa analiza psychologiczna problemów, z jakimi musi się zmagać każdy inny z tzw. normalną resztą. I to nawet wtedy, gdy gotów jest całkowicie się do niej dopasować.

W przerwie zaplanowano pokaz slajdów z Hiszpanii i poczęstunek winem.

[i]Cine Latino – „Widzialni/Niewidzialni”, Etnokino w Muzeum Etnograficznym, Warszawa, ul. Kredytowa 1, bilety 12 i 5 zł, rezerwacje: tel. 609 525 756, niedziela (22.08), godz. 17.30 i 20.15[/i]