W piątek o 0.20 TVP Info pokaże „Izrael sp. z o.o.” będący kolejnym szkicem do portretu Izraela. Dokument opowiada o uczestnikach programu Israel Experience, organizowanego dla młodych Żydów z całego świata. Przyjeżdżają na miesiąc, w czasie którego poddawani są intensywnemu szkoleniu ideologicznemu — dowiadują się o bohaterstwie Izraelitów i złych zamiarach sąsiadów wobec nich. W ostatnim tygodniu mieszkają w warunkach polowych, przywdziewają wojskowe mundury, dostają broń, uczą się strzelać i atakować wroga. I są też całkiem innymi ludźmi niż w pierwszych dniach pobytu w ojczyźnie ojców — coraz silniej czują się z nią zawiązani...
Ekipa dokumentalistów towarzyszyła uczestnikom obozu w lipcu 2008 roku. Tego lata w programie Israel Experience wzięło udział 30 tysięcy młodych, w następnym miało być ich o 10 tysięcy więcej. To potężna grupa, która w przyszłości ma umacniać prożydowskie lobby na świecie.
O nietypowych turystach odwiedzających Izrael opowiadał także niedawno pokazywany w TVP 1 dokument „Turyści Apokalipsy”. Brytyjscy filmowcy pasjonująco przedstawili uczestników 10-dniowej wycieczki, połączonych przekonaniem, że dzień Sądu Ostatecznego jest bliski. Przybysze z różnych stron świata odbyli wyprawę do źródeł wiary.
Religijny charakter miała także wyprawa Jeppe Ronde’go, młodego duńskiego reżysera, który w filmie „Jerozolima, moja miłość” pokazał miasto jako kolebkę trzech największych religii przyciągające ludzi dziwnych, nietuzinkowych, intensywnie poszukujących swojej tożsamości. Widzowie mieli też okazję zobaczyć opowieść o grupie palestyńskich turystów, lecz nielegalnych. W „Hotelu dziewięciogwiazdkowym” przedstawieni zostali Palestyńczycy pracujący na czarno na izraelskich budowach i żyjący w nieustannym strachu przed odesłaniem do domu.
Jednak najpokaźniejszy pakiet propozycji filmów o Izraelu dotyczy konfliktu palestyńsko-izraelskiego, a dominujące wątki, to mur i zamachy terrorystyczne. Wśród nich: „Mur bezpieczeństwa”, „Mur”, „Walka o Ziemię Świętą: pokochaj bliźniego swego”, „Gaza: strefa śmierci”, „Punkt kontrolny”, „Mój terrorysta”, „Niech pomszczę choć jedno z moich oczu”.