Bydgoszcz ma ogromny potencjał kulturalny – mówi Piotr Kurek, rzecznik prasowy prezydenta miasta. – W organizację międzynarodowego projektu o światowej marce, jakim jest Plus Camerimage, zaangażowaliśmy się wszyscy: kulturalne instytucje i mieszkańcy.
Licząca 360 tys. mieszkańców stolica województwa kujawsko-pomorskiego pokazała już swoje możliwości przed rokiem, gdy organizowała Plus Camerimage po raz pierwszy. W tym roku mapa festiwalowych wydarzeń jest jeszcze gęstsza. Główne konkursowe przeglądy odbywają się w centrum festiwalowym w najbardziej prestiżowym punkcie miasta – w Operze Nova, położonej w zakolu rzeki Brdy, w sąsiedztwie Wyspy Młyńskiej.
Jest to dziś jeden z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Polsce, znany z Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Budowę obiektu o oryginalnej modernistycznej architekturze – według projektu Józefa Chmiela i Andrzeja Prusiewicza – ukończono w 2006 roku. Przenikające się geometryczne kręgi kompleksu wspaniale się wkomponowują w brzeg wijącej się rzeki.
Duża sala na 800 miejsc ma doskonałą akustykę i panoramiczną scenę ze sterowanymi komputerowo urządzeniami technicznymi. Podczas Plus Camerimage publiczność będzie tu kibicować rywalizacji o Złotą Żabę, główną nagrodę festiwalu. W mniejszej sali kameralnej, noszącej imię długoletniej animatorki życia operowego w Bydgoszczy prof. Felicji Krysiewiczowej, można będzie oglądać pokazy filmów dokumentalnych.
We foyer warto zajrzeć do minimarketu filmowego, poświęconego branżowym nowościom technicznym. Na spotkania z twórcami – gośćmi festiwalu – i konferencje prasowe zaprasza doskonale wyposażone Centrum Kongresowe Opery Nova.