Na podstawie tekstów z archiwum "Rzeczpospolitej"
Filmowe bardzo rzadkie wyprawy w epokę wojen krzyżowych niezmiennie kojarzą się z postacią angielskiego króla Ryszarda Plantageneta, zwanego Lwie Serce.
Kanwą kilku scenariuszy była powieść Waltera Scotta "Talizman". Na jej podstawie Chester Withey zrealizował "Ryszarda Lwie Serce" (1923) z Wallace'em Beerym w roli tytułowej. "Ryszard Lwie Serce i krzyżowcy" (1954) Davida Butlera z George'em Sandersem król, i Reksem Harrisonem Saladin, to najbardziej znany w historii kina obraz poświęcony wyprawom krzyżowym. Dziś razi naiwnością niektórych rozwiązań reżyserskich i typowo hollywoodzką nonszalancją w traktowaniu faktów historycznych.
Po powieść Scotta sięgnęli także Rosjanie "Ryszard Lwie Serce" (1992) Jewgienija Gierasimowa z Aleksandrem Balujewem w roli głównej. Postać angielskiego króla i jego walki o Jerozolimę pojawiły się także w "Wyprawach krzyżowych" (1935) Cecila B. DeMille'a iw"Lwim Sercu" (1987) Franklina J. Schaffnera. Natomiast sułtan Saladin stał się bohaterem egipskiego filmu "Saladin" (1963) Youseffa Chachine'a.
Zdobycie Jerozolimy przez krzyżowców ukazano w dwóch włoskich filmach pod tym samym tytułem "Jerozolima wyzwolona". Pierwszy powstał już w 1910 r. (reż. Enrico Guazzoni), drugi w 1957 r. (reż. Carlo Ludovico Bragaglia). Naukowe spojrzenie na średniowieczne wojny prezentuje czteroodcinkowy, zrealizowany przez brytyjską telewizję według pomysłu Terry'ego Jonesa, serial "Wyprawy krzyżowe" (1995) Alana Ereira i Davida Wallace'a.