Ilustrowany tygodnik „Świat" był znakomitą szkołą fotoreportażu. Nic dziwnego,że wystawa, prezentująca prace czwórki jej etatowych fotoreporterów, cieszyła się ogromną popularnością. Teraz prace trzech z nich: Władysława Sławnego (1907-1991), współzałożyciela i pierwszego szefa działu fotograficznego czasopisma oraz Jana Kosidowskiego(1922-1999) i Wiesława Prażucha (1925-1992) mogą powiększyć zbiory kolekcjonerów.
Tygodnik ilustrowany „Świat" dokumentował peerelowską polską rzeczywistość, a także prezentował fotorelacje z zagranicznych podróży. Zdjęcia publikowane w nim mają wartość nie tylko dokumentalną, ale również artystyczną. Wpisują się w europejskiej fotografii inspirowanej dokonaniami członków słynnej grupy Magnum, której współzałożycielem był Henri Cartier-Bresson. Władysław Sławny, współzałożyciel i pierwszy szef działu fotograficznego „Świata", znał jego twórczość, bo wiele lat spędził na emigracji we Francji, a potem w Warszawie gościł go dwukrotnie w redakcji „Świata".
Jan Kosidowski czerpał z kolei inspiracje z amerykańskiego magazynu „Life", bo w latach 40. Znalazł się w Stanach i tam ukończył New York Institute of Photgraphy.
Wiesław Prażuch był potem prezesem ZG ZPAF i redaktorem naczelnym kwartalnika „Fotografia".
Ich prace zaliczają się do nurtu fotografii humanistycznej, a jednocześnie każdy z nich był osobowością o niepowtarzalnym stylu.