Oprocentowanie lokat w dół, obligacji w górę

Stopy procentowe spadają, maleje oprocentowanie lokat w bankach, ale na szczęście dla oszczędzających Ministerstwo Finansów podnosi odsetki od obligacji skarbowych oferowanych w sieci PKO BP

Publikacja: 26.02.2009 01:49

Jeśli wstrzymamy się z zakupem dwulatek do marca, zagwarantujemy sobie stałe oprocentowanie w wysokości 5,5 proc. w skali roku. Kupując te same papiery w lutym dostaniemy o 0,25 pkt proc. mniej, czyli 5,25 proc.

Kupując czterolatki np. na początku przyszłego miesiąca zamiast w lutym, zyskamy

0,5 pkt proc., ponieważ marcowe papiery w pierwszym rocznym okresie odsetkowym przyniosą 6,5 proc. (teraz jest to 6 proc.). W kolejnych latach oprocentowanie czterolatek będzie wyliczane na podstawie wskaźnika inflacji powiększonego o marżę w wysokości 2,5 pkt proc.

Marcowe dziesięciolatki też są korzystniejsze niż lutowe. Odsetki od nich wyniosą 7 proc. w pierwszym roku (potem inflacja plus 2,75-proc. marża), podczas gdy w lutym możemy sobie zapewnić tylko 6,5 proc.

Od lutego trwa sprzedaż nowej emisji trzylatek. W marcu warunki nie zmienią się. W pierwszym półrocznym okresie odsetkowym, trwającym do końca lipca 2009 r., papiery te przyniosą 5,19 proc. w skali roku.

Wszyscy, którzy mają dwulatki lub czterolatki z terminem wykupu w marcu 2009 r., mogą złożyć dyspozycję zamiany ich na papiery nowych emisji (trzeba to zrobić do trzeciego dnia roboczego poprzedzającego wykup posiadanych obligacji). Wówczas za każdą sztukę płaci się o 10 gr mniej (99,90 zł). Za jedną wykupywaną w przyszłym miesiącu dwulatkę dostaniemy 111,30 zł.

Warto pamiętać, że w razie potrzeby obligacje detaliczne (oprócz notowanych na giełdzie trzylatek) można zgłosić do przedterminowego wykupu w PKO BP. Dostanie się wtedy zainwestowane pieniądze wraz z odsetkami. Opłata za taką operację wynosi obecnie 1 zł od każdej obligacji.

Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień