Bożena Żuławnik

Bożena Żuławnik

Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Redaguje dodatek do Rzeczpospolitej poświęcony finansom osobistym.

Duży wybór ciekawych programów kształcenia

W poszerzaniu kwalifikacji, ale też rozwoju kompetencji miękkich niezwykle przydatne mogą być MBA czy studia podyplomowe.

Rekrutacja na studia. Są jeszcze wolne miejsca

Kulturoznawstwo, niektóre filologie, archeologia, biologia, ale także elektronika, automatyka i robotyka – to kierunki, na które wciąż jeszcze można się zapisać w różnych uczelniach. Na ogół dodatkowy nabór trwa mniej więcej do połowy września.

Czas dojrzałych decyzji. Poradnik maturzysty

Takich matur jeszcze nie było. Nie w maju tak jak zwykle, lecz w czerwcu, do tego w specjalnym reżimie sanitarnym. Egzaminy rozpoczną się 8 czerwca, ale tylko pisemne, z ustnych w ogóle zrezygnowano. Wszystkie te zmiany to efekt pandemii koronawirusa.

Bożena Żuławnik: Kobiety same dadzą sobie radę

Muszą tylko nabrać pewności, że nie są skazane na łączenie wielu ról społecznych, że jeśli chcą, to mogą robić karierę bez oglądania się na to, jak ocenią to inni.

Zaprzyjaźnić się z botem

Niedługo w ogóle nie będziemy mieli świadomości, że robiąc coś, korzystamy z usług finansowych.

Iść po podwyżkę? Dlaczego nie

Nie ma ludzi niezastąpionych, jednak są specjaliści pożądani przez pracodawców. Ci mają szansę bogacić się szybciej niż inni Polacy. Ale pozostali też nie powinni narzekać.

Strach chwalić Balcerowicza. Ale spróbujemy

29 lat temu, 27 i 28 grudnia 1989 r. Sejm uchwalił aż 10 ustaw mających ustabilizować gospodarkę i wprowadzić zmiany systemowe. Dzisiaj strach chwalić Balcerowicza i jego plan, dlatego ten tekst jest pigułką na odświeżenie pamięci.

Minister finansów rozdaje nagrody

Pewny zysk, stosunkowo krótki okres inwestycji, łatwy dostęp. A do tego udział w loterii. Tego jeszcze u nas nie było! Wygląda atrakcyjnie, ale… Zysk nie jest wysoki. A wielkość wygranych w loterii też nie powala.

Jak ulokować 10 tys. zł na rok

Właśnie skończył się depozyt bankowy. Uzbieraliśmy też dodatkową kwotę. W sumie mamy 10 tys. zł i nie zamierzamy wydać tych pieniędzy w najbliższej przyszłości. Jak możemy je ulokować, żeby było w miarę zyskownie i bezpiecznie?

Inwestycje w obligacje. Minister nie zbankrutuje, a płaci całkiem nieźle

Chcesz, żeby zysk z inwestycji był pewny i przynajmniej trochę przewyższał wskaźnik inflacji? Powinieneś zainteresować się obligacjami oszczędnościowymi. W wyznaczonym terminie minister finansów na pewno wykupi papiery. Niestety, może okazać się, że realny zysk (po uwzględnieniu inflacji oraz podatku), i to niewielki, przyniosą tylko dwa rodzaje papierów.