Bożena Żuławnik

Bożena Żuławnik

Redaktor w dziale ekonomicznym

Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Redaguje dodatek do Rzeczpospolitej poświęcony finansom osobistym.

Wykorzystać możliwości cyfryzacji

Obecność w internecie, oferowanie swoich produktów i usług online, akceptacja różnych form płatności bezgotówkowych – nie dla wszystkich małych firm są to oczywiste warunki przyciągnięcia i utrzymania klientów.

PPK - pomoc w odkładaniu na emeryturę

Wszystkie podmioty, które miały ustawowy obowiązek utworzyć pracownicze plany kapitałowe (PPK), przynajmniej w teorii już to zrobiły. Ale do programu wciąż przystępują kolejni pracodawcy. Jakie obowiązki na nich ciążą?

Ile jest warte 100 zł wpłacone 2 lata temu do banku? Sprawdziliśmy, to złe wieści

O co najmniej 90 mld zł spadła realna wartość depozytów ludności ulokowanych w bankach. Polityka niskich, w zestawieniu z inflacją, stóp procentowych zdemolowała nasze oszczędności i zmieni nawyki dotyczące odkładania pieniędzy.

Promocje dla nowych klientów, ale pozostali też nie muszą przepłacać

Tanie konto firmowe najłatwiej jest znaleźć tym, którzy zaczynają prowadzić własny biznes lub chcą przenieść rachunek do innej instytucji. Bankom zależy na ich przyciągnięciu, więc często mają dla nich różne bonusy.

Z inflacją i tak się nie wygra

W bankach można znaleźć depozyty terminowe dla przedsiębiorców z odsetkami nawet 6–6,5 proc., ale są to promocje dla klientów spełniających określone warunki. Najlepsze oferty bez promocji zapewniają 2,5–4 proc.

Przyciągnięcie kapitału inwestorów stało się nie lada wyzwaniem

Udziały w browarach czy spółkach z branży konopnej, oferowane w kampaniach crowdfundingowych, jeszcze niedawno rozchodziły się jak świeże bułeczki, ale w 2022 r. było znacznie gorzej. Teraz na rynku wiele się zmienia.

Zamiana faktur na gotówkę plus większe bezpieczeństwo biznesu

Faktoring poprawia płynność finansową. Firma zyskuje dostęp do środków zamrożonych w fakturach, może terminowo regulować zobowiązania i uniknąć ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahentów. Dzisiaj ma to duże znaczenie.

Niedrogi rachunek bankowy z przydatnymi usługami

Aktywne używanie konta i wydanej do niego karty debetowej, korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej oraz całkowita rezygnacja z obsługi w oddziałach to podstawowe warunki nieprzepłacania za firmowy rachunek.

Bonusy za aktywne bankowanie

Bywało, że firma mogła liczyć na premie sięgające nawet 3 tys. zł. Teraz są one mniejsze, ale wciąż warte uwagi w trudnych czasach. Oto kilka przykładów spośród najlepszych na rynku ofert.

Duży wybór ciekawych programów kształcenia

W poszerzaniu kwalifikacji, ale też rozwoju kompetencji miękkich niezwykle przydatne mogą być MBA czy studia podyplomowe.