Mam kilka różnych kredytów. Co robić?

Czytelnik: Nie stać mnie na spłacanie wszystkich rat

Publikacja: 23.09.2009 16:28

Mam kilka różnych kredytów. Co robić?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Red

[b]Nasza rekomendacja:[/b]

Może Pan ubiegać się o kredyt konsolidacyjny, pod warunkiem że posiada Pan zdolność kredytową oraz do tej pory nie było większych opóźnień w spłacie (powyżej 30 dni). Z opisu jednoznacznie nie wynika, czy takie opóźnienia się już zdarzały czy nie.

Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny, należy zwrócić uwagę na całkowity koszt takiego kredytu i ostateczną ratę uwzględniającą wszystkie prowizje, ubezpieczenia, dodatkowe koszty, żeby nie okazało się, że rata nowego kredytu będzie zbliżona do sumy rat starych kredytów.

Jeżeli okaże się, że nie może Pan (np. że ze względu na niewysokie dochody) skonsolidować wszystkich kredytów, proponujemy do konsolidacji wybrać najdroższe, z największą ratą, a zostawić te z małymi ratami. Musi Pan pamiętać, że raty kredytów, które nie będą konsolidowane obniżają Pana zdolność kredytową.

Jeżeli jednak nie uda się dokonać konsolidacji, a spłacanie kolejnych rat jest coraz większym problemem należy spróbować podjąć rozmowy w bankach, w których ma Pan zaciągnięte kredyty – jeżeli przedstawi Pan swoją sytuację i zaproponuje bankowi jakieś rozwiązanie – np. wydłużenie okresu czasu spłaty kredytu czy zgodę na spłatę samych odsetek przez jakiś czas i przez to zmniejszenie miesięcznej raty do spłaty, lub nawet powstrzymanie się od naliczania kolejnych karnych odsetek, to jest jakaś szansa, że w banku zgodzą się Panu pójść na rękę.

Bank kalkuluje to w sposób następujący – na niespłacany kredyt, należy utworzyć specjalne rezerwy finansowe, co odbija się negatywnie na wyniku banku, więc czasami banki idą na takie ugody, jeśli uwierzą, że posiada Pana zdolność do spłacania swojego zadłużenia. Pomocą w takich negocjacjach mogą służyć specjalnie do tego powołane osoby czy to w Związku Banków Polskich, czy w Komisji Nadzoru Finansowego. Więcej informacji znajdzie Pan na ten temat na stronach internetowych: [link=http://www.zbp.pl/site.php?s=MDAwMjUz]www.zbp.pl [/link] i/lub [link=http://www.knf.gov.pl/dane_wspolne/Serwis_konsumenta/pomoc/pomoc.html]www.knf.gov.pl[/link].

Przy Związku Banków Polskich działa tzw. Arbitraż Bankowy – jest to rodzaj „sądu bankowego”, gdzie Klient, który czuje, że bank źle go obsłużył, czy wręcz czuje się oszukany, może tak zgłaszać swoje problemy. Aby Arbiter Bankowy zajął się sprawą, po pierwsze najpierw trzeba się oficjalnie zgłosić (list polecony)z problemem do banku i po 30 dniach (bez względu na to, czy bank odpowie negatywnie, czy nie odpowie wcale) można zgłosić się do Arbitra. Szczegóły znajdzie Pan tutaj: [link=http://www.zbp.pl/site.php?s=ZjA0YjhiNTkwODU4]www.zbp.pl[/link].

Proszę też pamiętać, że Arbiter Bankowy zajmuje się tylko sprawami, w których wartość sporu jest nie większa niż 8000 PLN (czyli wartość zaległości w danym banku).

Równolegle można swój problem zgłosić do Komisji Nadzoru Finansowego, w ramach którego działa Departament Ochrony Klientów, który przyjmuje też zgłoszenia telefonicznie pod numerem: 22 26 24 054.

Grzegorz Leśniak, PROFIT Doradcy Finansowi, [link=http://www.profity.com.pl]www.profity.com.pl[/link]

[ramka][b][link=http://www.rp.pl/pulapkakredytowa] Dowiedz się, jak uniknąć pułapki kredytowej. Wypełnij ankietę, a otrzymasz bezpłatną poradę eksperta[/link][/b][/ramka]

[b]Nasza rekomendacja:[/b]

Może Pan ubiegać się o kredyt konsolidacyjny, pod warunkiem że posiada Pan zdolność kredytową oraz do tej pory nie było większych opóźnień w spłacie (powyżej 30 dni). Z opisu jednoznacznie nie wynika, czy takie opóźnienia się już zdarzały czy nie.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień