Z kolei nocny odpoczynek w atmosferze pozbawionej alergenów i substancji toksycznych zapewnia właściwą regenerację i zdrowie. Według specjalistów, aby to osiągnąć, trzeba mechanicznie oczyścić powietrze, odfiltrowując z niego niepożądane cząstki. Toksyczne związki unieszkodliwi węgiel aktywowany. W zdrowym domu oczyszczacz powietrza powinien pracować przez cały rok.
W ciągu doby człowiek wdycha od 10 do 20 tys. litrów powietrza. Z tak ogromną liczbą życiodajnego gazu do płuc trafia jednak wszystko to, co w nim się unosi. A nie wszystkie składniki są bezpieczne. Wiele z tych zagrożeń czyha na zewnątrz. Bywa bowiem tak, że powietrze w polskich miastach, nawet w kurortach, do których jeździ się po zdrowie, jest tak zanieczyszczone, że nie tylko nie spełnia żadnych norm, ale nawet przekracza je o tysiące procent. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że powietrze w domu, tam gdzie śpimy co najmniej przez osiem godzin i spędzamy część czasu wolnego od pracy, zagraża najbardziej, narażając na stały kontakt z alergenami i toksycznymi substancjami.
Polski problem: zimy ze smogiem
W sezonie grzewczym w naszym kraju zawsze przekraczane są normy dotyczące zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu. Zanieczyszczenia te to głównie sadza, która pochodzi z tak zwanej niskiej emisji – czyli pieców i palenisk ogrzewających głównie domy jednorodzinne. To dlatego przekroczenia norm zanieczyszczeń zdarzają się na terenie całego kraju przez jedną czwartą dni w ciągu roku. Podobna sytuacja ma miejsce w cieplejszych okresach. Gdy kończy się sezon grzewczy, smog powstaje poprzez wzbijanie substancji, które osiadły na ziemi przez silny wiatr. Latem powstaje także smog wtórny: światło słoneczne rozbija składniki spalin samochodowych, takie jak tlenki węgla, węglowodory i azot. Powstają w ten sposób m.in. ozon i formaldehyd – substancje o silnie utleniających właściwościach, które nie są bezpieczne dla zdrowia.
Do mieszkań przenikają także pyłki roślin niejednokrotnie odpowiedzialne za silne alergie. Zamykanie okien nie spowoduje zatrzymania zanieczyszczeń na zewnątrz. Cząsteczki szkodliwych substancji dostają się wraz z powietrzem do mieszkań przez wentylację. Nie ma skutecznego sposobu ich zatrzymania, zamykanie okien nie pomoże.
Niebezpieczna kuchnia, szkodliwe meble
Innym źródłem szkodliwych substancji może być kuchnia. Podczas gotowania niejednokrotnie ulatniają się do powietrza substancje, które nie są obojętne dla zdrowia. Tak się dzieje, gdy żywność zostaje przypalona, ale także wtedy, gdy tworzywa sztuczne są poddawane wysokim temperaturom. Na przykład woreczki, w których gotujemy kaszę czy ryż, mogą zawierać bisfenol.