Wyjeżdżając z kraju, zamiast zabierania całej kwoty w gotówce zdecydowanie wygodniejsze i bezpieczniejsze jest korzystanie z kart płatniczych. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Po pierwsze, trzeba się liczyć z tym, że za wypłaty z zagranicznych bankomatów pobierana jest prowizja, a jej wysokość zależy nie tylko od banku, ale przede wszystkim od rodzaju konta. Przy rachunkach prestiżowych zazwyczaj jest ona dużo niższa lub w ogóle jej nie ma.
Przykładowo w Kredyt Banku przy standardowych kontach wynosi ona 3 proc., min. 5 zł, ale dla rachunków takich jak Ekstrakonto Concerto, dla klientów zamożnych, opłaty nie ma. W Multibanku dla karty Visa Classic wydanej do MultiKonta Jestem, Multikonta Ja i Multikonta My opłata wynosi 10 zł, dla taryfy MultiKonto Aquarius wypłaty są darmowe. Wyjątkiem jest Bank BOŚ, gdzie (do końca roku) w przypadku wszystkich kart debetowych wydanych do kont osobistych nie jest pobierana żadna prowizja za wypłaty gotówki z bankomatu za granicą.
Kosztowne rozliczenie
Często jednak w przypadku transakcji (także bezgotówkowych) banki doliczają jeszcze marżę za przewalutowanie transakcji. Najczęściej dotyczy to kart w systemie Visa.
– Istnieje opłata za przewalutowanie transakcji zagranicznej dokonanej w walucie innej niż euro. Jest ona doliczana automatycznie do wartości transakcji, jednak tylko dla kart Visa – tłumaczy Radosław Różycki z biura prasowego BZ WBK.