Województwo lubuskie będzie pierwszym obszarem, na którym jutro o 4.15 rano zamilkną analogowe nadajniki telewizyjne. Problem z odbiorem analogowego sygnału mogą mieć również mieszkańcy sąsiadujących z lubuskiem gmin w województwach śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
Do końca bieżącego miesiąca (a ściślej do 28 listopada) analogowe nadajniki zamilkną także w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Całkowite wyłączenie nadawania analogowego zaplanowane jest na koniec 2014 r.
Mimo kilkunastomiesięcznej akcji informacyjnej prawdopodobne jest, że wielu telewidzów nie jest jeszcze przygotowana do zmiany technologii odbiorczej, i że telewizory w ich domach zamilkną.
Dzisiaj w cyfrowym systemie DVB-T nadawanych jest 18 różnych kanałów telewizyjnych. Trzy programy TVP zdublowane są na dwóch multipleksach, przy czym w niedalekiej przyszłości na sytuacji powinna się zmienić a w dostępnych dzisiaj slotach znajdzie się miejsce na trzy nowe kanały.
Dalszy rozwój naziemnej cyfrowej TV będzie uzależniony od zagospodarowania zwolnionych przez telewizję analogową zasobów (tzw. druga dywidenda cyfrowa). Na rynku trwa dyskusja i polemika, czy należy przeznaczyć ją na nadawanie nowych kanałów TV, czy udostępnić operatorom mobilnych sieci transmisji danych.