Katarzyna Ostrowska
Od początku roku zaczęły obowiązywać uchwalone jesienią zapisy tzw. III ustawy deregulacyjnej. Zmiana przepisów ma istotny wpływ na rynek leasingu, zwłaszcza na leasing nieruchomości.
Nowe zasady zmniejszają obciążenia firm korzystających z leasingu i ułatwiają pozyskanie finansowania dla dużych inwestycji. Mogą więc istotnie wpłynąć nie tylko na zwiększenie zainteresowania leasingiem, ale także na sytuację firm operujących na rynku nieruchomości komercyjnych.
Tzw. III ustawa deregulacyjna wprowadza zmiany dotyczące umowy leasingu postulowane przez Związek Polskiego Leasingu. Chodzi o: zmianę strony umowy leasingu, użytkowanie wieczyste gruntu, wartość początkową w sytuacji releasingu oraz skrócenie okresu umowy w przypadku leasingu nieruchomości.
– Warto podkreślić, że są to pierwsze od 10 lat zmiany przepisów o podatku dochodowym w odniesieniu do leasingu (nie licząc zmian związanych z wprowadzeniem leasingu konsumenckiego). Celem zmian jest dostosowanie przepisów do zmieniających się warunków prowadzenia działalności gospodarczej, zwiększenie bezpieczeństwa podatników w obrocie gospodarczym oraz wzrost dostępności finansowania inwestycji. Często dotyczy to przedsiębiorców, którzy do tej pory nie mieli szans na uzyskanie zewnętrznego finansowania – mówi Piotr Kozioł, dyrektor Departamentu Prawnego w Europejskim Funduszu Leasingowym (EFL).