Chętnie kupujemy zdjęcia o treści historyczno-patriotycznej. Ale wysokie ceny osiągnęły też (na aukcji w Desie Unicum) zdjęcia z kolekcji FOZZ oraz z paryskiej kolekcji Grace Radziwiłł, przedstawiające celebrytów światowej sztuki. Wyjątkowa oferta pojawi się na najbliższej aukcji antykwariatu Rara Avis. Przed nami także doroczny Miesiąc Fotografii w Krakowie (www.fotomonth.com). To najważniejsze wydarzenia dotyczące naszego rynku fotografii.
Na aukcji 8 czerwca w krakowskim antykwariacie Rara Avis (www.raraavis.krakow.pl) będzie można kupić 150 zdjęć. Aukcyjne pewniaki to np. osiem zdjęć Józefa Piłsudskiego (ceny wywoławcze 60–180 zł). Wydarzeniem jest wystawienie 42 prac (cena wywoławcza 24 tys. zł) Mieczysława Choynowskiego (1909–2001). Autor zasłynął przed wojną awangardowymi fotomontażami, które publikowały „Wiadomości Literackie".
O mało znany dorobek Choynowskiego zapytałem Stefana Okołowicza, jednego z największych w kraju kolekcjonerów fotografii. – Choynowski należał do kręgu bliskich znajomych i współpracowników Witkacego. Opracowuję teraz dla PIW tom ich korespondencji. Choynowski w 1938 r. wykonał trzy portrety fotograficzne Witkacego, które mam w kolekcji – mówi Stefan Okołowicz.
Zdjęcia światowych celebrytów
W krakowskim Muzeum Narodowym warto zobaczyć wystawę fotografii światowej mody z prywatnej kolekcji Franza C. Gundlacha z Niemiec. Są tam dzieła o międzynarodowej sławie. Na przykład zdjęcie Petera Lindbergha z 1991 r., przedstawiające grupę najsłynniejszych modelek, m.in. Cindy Crawford, Lindę Evangelistę, Claudię Schiffer. Są też fotografie Richarda Avedona, m.in. akt Nasstasji Kinski z wężem z 1981 r.
Zdjęcia zachodnich autorów przedstawiające światowych celebrytów cieszyły się wielkim powodzeniem na aukcjach w Desie Unicum (www.desa.pl). 9 maja rekordowe ceny osiągnęły fotografie, na których uwieczniono Brigitte Bardot. Jednak według Cezarego Pieczyńskiego, te rekordy nie zmieniają faktu, że kondycja krajowego rynku fotografii artystycznej jest słaba.