- Na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej trzy stacje TVP: TVP1, TVP2 i TVP ABC w standardowej rozdzielczości będą nadawane do 15 marca – mówi Wiesław Łodzikowski, szef Ośrodka TVP Technologie. Jak tłumaczy Juliusz Braun, prezes TVP, okazało się, że TVP wciąż ma pewną cześć widzów, która zaopatrzyła się w nieodpowiednie dekodery DVB-T niezdolne do odbierania obrazu w HD. Dla niej jeszcze przez ponad miesiąc TVP1 i TVP2 pozostaną na MUX I. – Potem znikną z tego multipleksu – mówi. Pojawią się natomiast, oba w HD, na MUX III. TVP już testuje kompresowanie swoich stacji naziemnych cyfrowych w standardzie H.264, by MUX III pomieścił osiem stacji, w tym dwie w HD. Testowy sygnał multipleksu trzeciego, zawierający programy: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Polonia i TVP INFO, nadawany jest na kanale nr 29 z eksperymentalnego nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

15 lutego z MUX I zniknie TVP Info, a pojawi się w jego miejsce kanał TV Trwam. – Zarówno nasi widzowie, jak i widzowie TV Trwam są już informowani, gdzie będą mogli znaleźć kanał TVP Info – mówił Braun. Po przeniesieniu nadawania TVP Info z MUX I na MUX III kanał zyska 4,5 proc. technicznego zasięgu.

Kiedy stacje TVP1 i TVP2 znikną z multipleksu pierwszego, zwolnią się miejsca na nowy kanał Stopklatka TV i na stację Focus TV. I zapewne pojawi się problem, bo o ile Stopklatka TV deklaruje, że jest już do startu gotowa, przygotowywany przez ZPR Focus TV nie ma w planach startu wcześniejszego niż pod koniec kwietnia.

Prezes TVP zapewnia, że „nie zamierza przeszkadzać Stopklatce TV w starcie”. – Dostaliśmy już z UKE projekt kolejnej zmiany rezerwacyjnej związanej z wejściem Stopklatki – dodaje. Pytany jednak o to, kto zapłaci Emitelowi za ostatni wolny slot na MUX I, gdyby Stopklatka zdecydowała się na start, Focus TV na razie nie, a stacje TVP już by z niego zniknęły, odpowiedział tylko: - Nie przewidujemy, że będziemy płacić za niewykorzystywane częstotliwości.