Istotny jest fakt, że proces polskiej transformacji ?do zielonej gospodarki rozpoczął się dużo wcześniej – jeszcze przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. Jako jedyny kraj ograniczyliśmy emisje gazów cieplarnianych o 32 proc., zachowując tym samym wzrost gospodarczy. Nie nastąpiło to po roku 2004, ale już po 1989. Należy jednak podkreślić, że samo wstąpienie Polski do grona państw Unii było ogromnym impulsem do zintensyfikowania działań na rzecz ochrony środowiska. W ciągu zaledwie dekady perspektywa postrzegania rozwoju naszego kraju uległa całkowitej zmianie – obecnie ma on być zrównoważony, a biznes – społecznie odpowiedzialny.

Mimo że zrobiliśmy już wiele, wciąż stoją przed nami wyzwania. Implementacja dyrektyw, ze szczególnym uwzględnieniem regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, edukacja ekologiczna w szkołach, zwiększenie roli kapitału społecznego i przyrodniczego oraz zarządzanie przedsiębiorstwem przez cele środowiskowe to tylko niektóre ważne zadania nowoczesnej Polski. Ochrona środowiska musi być traktowana jako narzędzie pozytywnych przemian gospodarczych.

Minione dziesięć lat pozwoliło nam nabrać tempa, które musimy utrzymać, jeśli chcemy dalej rozwijać gospodarkę z poszanowaniem środowiska. Warto zdać sobie sprawę, że ekologia to nie odrębna dziedzina czy moda. To bez wątpienia kluczowy element strategii rozwoju przedsiębiorstwa, miasta i kraju. Życzę nam wszystkim tak dużego zaangażowania w kolejnej dekadzie.

Dominika Kulczyk, założyciel, wiceprezes Green Cross Poland