W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wzrosła liczba osób, które zwracają się do nas z prośbą o restrukturyzację kredytu – przyznaje Agnieszka Frąckowiak z Lukas Banku. Ta specjalizująca się w kredytach konsumpcyjnych instytucja nie chce podać, ilu klientów zwróciło się z takim wnioskiem.
Z informacji uzyskanych w innych bankach wynika, że często jest to ponad kilka tysięcy miesięcznie. – Rozpatrujemy ponad 10 tys. wniosków miesięcznie. Ostatecznie ponad 60 proc. z nich zakończyło się restrukturyzacją – mówi Anna Kula z Eurobanku.
– W ciągu ostatnich sześciu miesięcy bank zaproponował restrukturyzację zadłużenia blisko 47,5 tys. klientów. W 26,1 tys. przypadków została ona zrealizowana – dodaje Aleksandra Kwiatkowska z Banku BPH, który trzy miesiące temu został połączony z GE Money Bankiem.
PKO Bank Polski w ostatnim półroczu dokonał restrukturyzacji około 20 tys. wierzytelności.
Największe kłopoty z terminową obsługą zadłużenia dotyczą kredytów konsumpcyjnych. W ubiegłym roku ich wartość w całym sektorze bankowym wzrosła o 13,2 proc., do 154,5 mld zł. Jednocześnie udział kredytów niespłacanych regularnie zwiększył się w tym segmencie z 6,6 proc. do 10,8 proc.