Reklama
Rozwiń

Unijne wsparcie dla wewnętrznych szkoleń

Coraz więcej pracodawców stara się o dofinansowanie do programów szkoleniowych. Nie są to jednak łatwe pieniądze

Publikacja: 29.07.2009 05:35

Unijne wsparcie dla wewnętrznych szkoleń

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

W tegorocznym konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o unijne dotacje do wewnętrznych szkoleń w ponadregionalnych firmach starało się aż 350 przedsiębiorstw.

– Składaliśmy równolegle dwa wnioski o dotacje – przy jednym zdecydowaliśmy się na skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, drugi zgłaszaliśmy samodzielnie. Sądzę, że zarówno samodzielne wnioskowanie, jak i współpraca z komórką zewnętrzną mają swoje zalety – twierdzi Agnieszka Such, dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Banku Pocztowym. Bank ma dostać ok. 4,8 mln zł wsparcia na szkolenia dla prawie 800 pracowników, głównie kadry sprzedażowej i menedżerskiej. Czy lepiej składać wnioski samodzielnie, czy z pomocą zewnętrznych specjalistów?

Jak ocenia dyr. Such, korzystanie z pośrednika przydaje się szczególnie przy planowaniu skomplikowanego budżetu projektu. Poza tym firma pośrednicząca zdejmuje z wnioskodawcy ciężar przygotowania dokumentacji i częściowo rozliczeń z PARP.

Jej zdaniem warto skorzystać z usług firmy zewnętrznej przy składaniu pierwszych wniosków do PARP. Kiedy pracodawca się nauczy, jak postępować, może się pokusić o samodzielne wnioskowanie, co wymaga stałego monitorowania zmian w zasadach przyznawania dotacji i sporych nakładów pracy.

Robert Żelewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, ocenia, że nawet dużym spółkom nie zawsze opłaca się sięgać po unijne dofinansowanie. – W dotowanych projektach nie wolno wprowadzać zmian, a przy dłuższych, np. dwuletnich, programach trudno przewidzieć przyszłe potrzeby. W rezultacie firma musi czasem realizować kursy mało przydatne biznesowo. Gdy podliczymy te wszystkie koszty, może się okazać, że bardziej się opłacają zwykłe komercyjne szkolenia – podkreśla prezes Żelewski.

[ramka] [b][link=http://www.kariera.pl/szkolenia/]Szkolenia, kursy w Warszawie, Wrocławiu i innych miastach[/link][/b] [/ramka]

Ekonomia
Polska już w 2026 r. będzie wydawać 5 proc. PKB na obronność
Ekonomia
Budżet nowej Wspólnoty
Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Ekonomia
Sektor usług biznesowych pisze nową strategię wzrostu