– Zależy nam na zaprezentowaniu oryginalnych dokonań polskich inżynierów, którzy za granicą odnieśli sukcesy, a dziś szukają sposobności, by podzielić się nimi poprzez rozwijanie biznesu w ojczystym kraju – mówi prof. Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Warszawskiej, jeden z pomysłodawców Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich. Konferencja odbędzie się na początku września w gmachu PW.
Prof. Andrzej Nowak, prezes Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, ma nadzieję, że spotkanie przyniesie konsolidację polskiego środowiska technicznego, odnowienie kontaktów z krajem i ułatwi przepływ praktycznych doświadczeń i technologii.
Organizatorzy konferencji (m.in. Naczelna Organizacja Techniczna) liczą także, że ułatwi ona przekazywanie praktycznej wiedzy, jak skutecznie komercjalizować wynalazki i jak kształcić kadry techniczne z myślą o realnych potrzebach gospodarki.
[wyimek]26 procent przyszłych inżynierów wybrało studia ze względu na możliwości pracy[/wyimek]
– Władze RP od dawna już nie stymulują popytu na innowacje. Na świecie robi się to, tworząc np. ambitne narodowe programy kosmiczne czy medyczne – mówi prof. Kurnik. Wrześniowy zjazd, a potem być może regularne kongresy polskich inżynierów mają rozruszać środowisko, promować gospodarkę opartą na wiedzy i ośmielić przedsiębiorców do nierzadko ryzykownych inwestycji w badania i rozwój nowych technologii.