Stale rośnie liczba ofert pracy dla specjalistów IT. Na portalu Pracuj.pl w II kwartale czekało na nich prawie 9,3 tys. propozycji, o 60 proc. więcej niż rok wcześniej. – Widoczne jesienią zeszłego roku pogorszenie koniunktury było chwilowe – ocenia Elżbieta Flasińska z grupy Pracuj.pl.
Specjaliści IT nie powinni się też martwić o popyt na swoje usługi w przyszłości – wynika z raportu „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki”, w którym eksperci z różnych branż na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawili prognozy dotyczące najbardziej perspektywicznych zawodów i specjalności. Wśród nich na czołowym miejscu znalazły się te związane z IT, m.in. administratorzy systemów, baz danych i sieci komputerowych oraz programiści i teleinformatycy.
[srodtytul]Tajemny kod [/srodtytul]
Prof. Urszula Sztanderska z Ośrodka Badań Rynku Pracy Uniwersytetu Warszawskiego, który wspólnie z PKPP Lewiatan bada dopasowanie kompetencji pracowników do popytu na rynku pracy, zwraca uwagę na rosnącą profesjonalizację w IT.
– Wcześniej pracodawcy szukali ogólnie: informatyków, ale od kilku lat stawiają na ekspertów w bardzo wąsko definiowanych specjalnościach – podkreśla prof. Sztanderska.