Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opracował system informatyczny do obsługi zapytań o historię szkód i przebieg ubezpieczenia w polisach komunikacyjnych OC i AC. Dzięki bazie szybciej identyfikowani są nieubezpieczeni sprawcy wypadków. Dostęp do danych pozwala ubezpieczycielom na weryfikację szkodowości ich klientów i lepsze dopasowanie taryf. Dzięki temu każdy kierowca płaci za siebie i nie jest obciążany składką za osoby, które powodują więcej kolizji.
Baza służy także osobom poszkodowanym w wypadku. Gdy sprawca nie chce podać danych swojej polisy lub ucieknie z miejsca wypadku, sam numer rejestracyjny umożliwia sprawdzenie numeru aktualnego ubezpieczenia i nazwy towarzystwa, w którym zostało wykupione.
Koniec podwójnego ubezpieczenia
W mijającym roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nowelizacja zlikwiduje zjawisko podwójnego ubezpieczenia OC, ureguluje kwestie wypowiadania umów OC i zwiększy opłatę karną za brak obowiązkowego OC.
– Zgodnie z nowymi zapisami doregulowany zostanie m.in. sposób informowania klienta o zbliżającym się końcu umowy ubezpieczenia. Choć wielu ubezpieczycieli już dziś, bez prawnego rygoru, wysyła klientom zawiadomienia, nowa ustawa nakłada na nich taki obowiązek. Najpóźniej 14 dni przed końcem umowy OC do klienta jest wysyłana informacja o zbliżającym się końcu ubezpieczenia i warunkach nowej umowy – mówi Marcin Tarczyński, analityk z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Zmiany budzą jednak wiele wątpliwości, których rozstrzygnięcie przyniesie praktyka. – Znowu nie udało się precyzyjnie opisać planowanych zmian i rynek musi pewne pojęcia dodefiniowywać – mówi Grzegorz Anczewski, członek zarządu Link4.