Podstawowym czynnikiem decydującym o zamianie są kursy walut. Zmiana waluty kredytu na złotówki korzystna jest jedynie wówczas, gdy aktualne kursy walut są dużo niższe od tych z dnia uruchomienia kredytu. Przewalutowanie kredytu po wyższym kursie oznacz wzrost naszego zadłużenia wobec banku. Zamiana kredytu złotówkowego na walutowy, opłaca się gdy kurs waluty obcej jest wysoki. Kupujemy wtedy mniej waluty za tę samą kwotę w złotówkach.
Dodatkowo należy uwzględnić opłaty bankowe związane z przewalutowaniem kredytu. Banki za przewalutowanie kredytu na walutę obcą pobierają od 0,75 do nawet 2,5 proc. od kwoty przewalutowania. Zamiana kredytu w wysokości 200 tys. zł może więc kosztować dodatkowo 5 tys. zł. Zamiana kredytu w walucie obcej na złotówki w wielu bankach jest bezpłatna – przeważnie w tych, które na chwilę obecną nie udzielają już kredytów walutowych. Inne banki pobierają przeważnie 1 proc. zamienianej kwoty.
I jeszcze same parametry kredytu. Oprocentowanie kredytów walutowych jest niższe niż złotowych. Zamiana kredytu walutowego oznacza więc wzrost oprocentowania kredytu. Jeśli chcemy zamienić kredyt w złotówkach na walutowy, może okazać się, że bank w którym mamy kredyt, nie posiada w ofercie waluty, która nas interesuje, musimy więc uwzględnić dodatkowe koszty - jak prowizja od udzielenia kredytu w nowym banku czy prowizja od wcześniejszej spłaty w aktualnym banku.
Ile pobierają banki:
• Alior Bank — 1 proc. od kwoty przewalutowania.
• Bank BPH — od 0 do 1,5 proc. kwoty pozostałej do spłaty po zmianie waluty.