Opracowanie przez państwo spójnej, długofalowej polityki gospodarczej i energetycznej oraz wspieranie przedsiębiorców w ich działalności – to najczęściej pojawiające się postulaty i wnioski z zakończonego wczoraj Polskiego Kongresu Gospodarczego (PKG) zorganizowanego przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.
Szefujący tej organizacji Andrzej Malinowski zapowiedział, że celem Pracodawców RP jest przekazanie wniosków i rekomendacji z PKG m.in. stronie rządowej, tak by wskazywały pożądane kierunki rozwoju nie tylko firmom, ale i organom publicznym.
Węglu, dokąd zmierzasz
W trakcie PKG, który odbywał się 23 i 24 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie, uczestnicy brali udział w kilkunastu panelach dyskusyjnych poświęconych w dużej mierze sektorowi energetycznemu.
Uczestnicy dyskusji „Węgiel – przyszłość czy przeszłość" doszli do wniosku, że odpowiedź na tak postawione pytanie zależy w głównej mierze od polityki państwa. Rekomendacje skupiły się więc na tym, by rząd określił, jaką rolę węgiel będzie odgrywał w krajowej gospodarce w dłuższym terminie i ile trzeba będzie go wydobywać. Dla rozwoju sektora górniczego ważne byłoby, aby polityka państwa opierała się na własnych zasobach naturalnych i wspierała ich wykorzystanie. Jest to szczególnie istotne obecnie, gdy polski węgiel musi konkurować z importowanym, w sporej mierze wydobywanym poza granicami Unii Europejskiej.
Atom pilnie potrzebuje strategii
Uczestnicy Kongresu zaapelowali również, by rząd nakreślił jasną strategię w dziedzinie energetyki jądrowej.