- Mieliśmy już rozmowy z dwoma podmiotami zainteresowanymi budową infrastruktury telekomunikacyjnej oraz z firmami, które mają ciekawe propozycje, jeśli chodzi o utylizację odpadów w małych miejscowościach, gdzie spalanie nie zawsze się opłaca - powiedział Grendowicz podczas Europejskiego Forum Gospodarczego w Katowicach.
Wyjaśnił, jak w praktyce będzie wyglądało wybieranie projektów inwestycyjnych, w które kapitałowo zaangażuje się PIR w ramach rządowego programu Inwestycje Polskie. - Nie będzie konkursu projektów. Współpraca będzie się odbywała na podobnych zasadach, jak w przypadku funduszy private equity, Liczymy na to, że przedsiębiorcy będą zgłaszać się do nas ze swoimi propozycjami. Sami też jeździmy na różne kongresy, spotkania izb handlowych i rozmawiamy z przedsiębiorcami - tłumaczył.
Prezes PIR poinformował, że wybiera się jutro z ministrem skarbu do Hiszpanii, gdzie o programie Inwestycje Polskie będzie rozmawiał z tamtejszymi inwestorami.
PIR ma angażować się kapitałowo w duże projekty infrastrukturalne. - Nie jest rolą PIR wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Te 10 mld zł, które mamy do wydania, planujemy wydać na duże projekty - powiedział Grendowicz.
Dodał, że w pierwszych latach działalności PIR planuje zaangażować się w najwyżej 2-3 inwestycje, które będą wystarczająco imponujące, aby zachęcić inwestorów do starania się o wsparcie.