Jedna lekcja religii w szkołach, dwie w przedszkolach i grupy międzyszkolne. Jest projekt zmian

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia, zmieniającego sposób prowadzenia lekcji religii. W szkołach zredukowane zostaną one do jednej tygodniowo, a lekcje będą tylko na początku i końcu dnia zajęć.

Publikacja: 01.10.2024 17:59

Warszawa, 27.09.2024. Minister edukacji Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej "Profil absolwe

Warszawa, 27.09.2024. Minister edukacji Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej "Profil absolwenta. Przygotowania do reformy 2026"

Foto: PAP/Marcin Obara

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia, które wprowadzi zmiany w organizacji lekcji religii w polskich szkołach. Od dawna zapowiadany i szeroko komentowany projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej zakłada szereg zmian związanych z liczbą lekcji, ich umiejscowieniem na uczniowskich planach zajęć, organizacją grup międzyklasowych i międzyszkolnych i nie tylko. Co dokładnie znajduje się w projekcie?

Czytaj więcej

Zmiany w lekcjach religii zawieszone? Trybunał Konstytucyjny wydał zabezpieczenie

Jedna lekcja religii w polskich szkołach zamiast dwóch. Tyle samo, co etyka

Pierwsza, budząca największe kontrowersje zmiana, dotyczy tygodniowej liczby godzin religii. W dotychczasowym stanie prawnym są to dwie godziny (tak wygląda to m.in. w trwającym roku szkolnym) - co ważne, stanowiąca alternatywę dla religii etyka realizowana jest w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Na tym polu ministerstwo zdecydowało się na wprowadzenie ujednolicenia.

"Ze względu na obligatoryjność organizowania nauki religii i etyki przez publiczne szkoły dla chętnych uczniów zasadne jest ujednolicenie tygodniowego wymiaru tych zajęć na poziomie przepisów powszechnie obowiązujących, tak aby każdy uczeń w publicznej szkole pobierał tę naukę w takim samym wymiarze" – czytamy w projekcie uzasadnienia.

Ujednolicenie to polegać ma na zmniejszeniu liczby lekcji religii do jednej tygodniowo, równając ją z liczbą zajęć z etyki będących alternatywą dla uczniów. Wobec tej zmiany protestowała m.in. Konferencja Episkopatu Polski, która we wniosku do Sądu Najwyższego stwierdziła, iż brak jest w rozporządzeniu regulacji, które "zapewniałyby katechetom stabilność zatrudnienia w sytuacji nagłej zmiany przepisów dotyczących warunków i sposobu organizowania nauki religii, która z konieczności przyniesie efekt w postaci znaczącego zmniejszenia zapotrzebowania na pracę nauczycieli religii". Pojawiły się także głosy, oskarżające ministerstwo o ograniczanie swobody nauczania religii oraz o brak skonsultowania decyzji z przedstawicielami wspólnot religijnych.

Czytaj więcej

Co z lekcjami religii po decyzji TK? Jest stanowisko szefowej MEN

– Jeżeli dziecko ma więcej religii niż biologii, chemii, geografii razem wziętych, to coś w procesie edukacyjnym idzie nie tak. Jeżeli są osoby, a na pewno takie są, dla których ta edukacja religijna jest ważna, nic nie stoi na przeszkodzie, by były realizowane dodatkowe godziny w ramach zajęć dodatkowych – komentowała planowane zmiany minister edukacji Barbara Nowacka.

Jak czytamy, w publicznych przedszkolach nie są planowane zmiany w liczbie lekcji religii – wymiar ich realizacji nadal stanowić będzie dwie lekcje tygodniowo.

Zmiany w lekcjach religii. Religia tylko przed lub po innych zajęciach

Drugą zmianą jest wprowadzenie obowiązku umieszczania lekcji religii na planie zajęć wyłącznie przed lub po wszystkich innych lekcjach, w których uczeń bierze udział danego dnia.

„Proponowane rozwiązanie poprawi sytuację uczniów nieuczestniczących w zajęciach religii lub etyki, którzy mieli dotychczas wymuszoną przerwę pomiędzy obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi w ciągu dnia nauki w szkole” – czytamy w uzasadnieniu projektu. 

Rozwiązanie to, praktyczne i pozwalające na ograniczenie sytuacji w których uczniowie mają przerwy w zajęciach, budzić może prawne wątpliwości. Takie podejście stanowić może bowiem rozróżnianie pomiędzy lekcjami religii a lekcjami innych przedmiotów.

Czytaj więcej

MEN: zmienimy projekt dotyczący organizowania lekcji religii

Przeciwko takiemu rozróżnianiu wypowiedział się m.in. Europejski Trybunał Praw Człowieka, stwierdzając w wyroku z dnia 29 czerwca 2007 roku (sprawa Folgerø i in. przeciwko Norwegii), iż art. 2 Protokołu nr 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności „nie pozwala na rozróżnianie pomiędzy nauczaniem religii a nauczaniem innych przedmiotów”. Warto jednak zaznaczyć, że lekcje religii nie są lekcjami obowiązkowymi, konieczne wydaje się więc – do pewnego stopnia – wprowadzenie rozróżnienia.

Zmiany w lekcjach religii. Grupy międzyklasowe i międzyszkolne

Trzecią istotną modyfikacją jest zmiana przepisów dotyczących grup międzyklasowych i międzyszkolnych. Zmiana ta „zlikwiduje wątpliwości interpretacyjne i ułatwi zawieranie porozumień między organami prowadzącymi szkoły oraz między tymi organami a kościołami lub innymi związkami wyznaniowymi w sprawie tworzenia międzyszkolnych grup nauczania religii i punktów katechetycznych”.

Chodzi o to, aby wprowadzone przepisy o grupach międzyklasowych mogły być także stosowane do grup międzyszkolnych, organizowanych w razie potrzeby przez dyrektorów szkół. Tym samym, w sytuacji gdy w danej klasie chęć nauki religii zgłosi mniej niż siedmiu uczniów, będą oni mogli zostać połączeni nie tylko w grupę międzyklasową lub międzyoddziałową, ale także – we współpracy z innymi szkołami i lokalnymi władzami kościołów – w grupy międzyszkolne.

Czytaj więcej

Będzie tylko jedna lekcja religii w szkołach. Barbara Nowacka podała termin

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia, które wprowadzi zmiany w organizacji lekcji religii w polskich szkołach. Od dawna zapowiadany i szeroko komentowany projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej zakłada szereg zmian związanych z liczbą lekcji, ich umiejscowieniem na uczniowskich planach zajęć, organizacją grup międzyklasowych i międzyszkolnych i nie tylko. Co dokładnie znajduje się w projekcie?

Jedna lekcja religii w polskich szkołach zamiast dwóch. Tyle samo, co etyka

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Prawnicy
Komisja Wenecka wydała opinie o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości
Podatki
Spłacasz kredyt rodziców albo męża? Nie skorzystasz z ulgi w PIT