Spotkanie Biden-Duda-Tusk. Prezydent USA zapewnia: Pkt 5. Traktatu NATO obowiązuje

W Białym Domu rozpoczęło się spotkanie prezydenta Joe Bidena z przywódcami Polski - prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem.

Publikacja: 12.03.2024 21:07

Spotkanie w Białym Domu

Spotkanie w Białym Domu

Foto: PAP/Leszek Szymański

Spotkanie odbywa się w 25. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego

Przywódcy mają rozmawiać m.in. na temat obecnej sytuacji NATO i mozliwość rozszerzenia Sojuszu m.in. o Ukrainę, współpracy polsko-amerykańskiej i zaplanowanych przez Polskę zakupach zbrojeniowych w Stanach Zjednoczonych.

Podczas dostępnej dla dziennikarzy części spotkania Donald Tusk podziękował Joe Bidenowi za jego stałe wspieranie Polski, a także za determinację podczas ostatnich wyborów, która była inspiracją dla Polaków w dążeniu do zmiany władzy.

Spotkanie Bidena, Dudy i Tuska: Premier wspomina o wolnej Ukrainie

- Chcę w imieniu Polaków przekazać panu jedno przesłanie:  Polska to kraj, dla którego najważniejsze jest bezpieczeństwo regionu. Papież Jan Paweł II powiedział, że nie może być bezpiecznej Europy bez niepodległej Polski. Dziś można powiedzieć. ze nie może być bezpiecznej Europy bez silnej Polski. A wkrótce — nie ma mowy o bezpiecznej Europie bez wolnej Ukrainy — mówił Tusk.

Szef rządu powiedział, że obecność jego i prezydenta polski jest potwierdzeniem, że że Polska jest i będzie solidnym filarem społeczności transatlantyckiej niezależnie od tego, kto wygra wybory. - Mamy nadzieję, że  żaden z partnerów nie podważy najważniejszego, czyli artykułu 5.

Prezydent Joe Biden zapewnia: Punkt 5. Traktatu NATO obowiązuje

Prezydent Joe Biden zapewnił, że "zaangażowanie Ameryki w Polsce jest żelazne, atak na jednego jest atakiem na wszystkich". Podziękował polskim politykom za obecność w USA w tak krytycznym czasie. 

Prezydent Andrzej Duda podkreśla nakłady Polski na wzmocnienie obronności

Duda w swojej wypowiedzi położył nacisk na wysokość polskich wydatków na obronność, które sięgają już 4 proc. PKB. Prezydent wrócił do swojej propozycji zwiększenia do 3 proc. PKB jako obowiązkowego pułapu dla wszystkich krajów członkowskich NATO.

Pożyczka dla Polski i oferta sprzedaży amerykańskiego sprzętu

Podczas spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem prezydent USA Joe Biden ma ogłosić pożyczkę dla Polski w wysokości 2 miliardów dolarów i zaoferować sprzedaż 96 śmigłowców szturmowych Apache, powiedział doradca USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Prezydent i premier RP z wizytą w USA. "Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo"

Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk przebywają z  wizytą w Stanach Zjednoczonych , w 25 rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Jeszcze we wtorek spotkają się z prezydentem Joe Bidenem.

Jak zapowiadał w poniedziałek prezydent podczas otwartej  części Rady Bezpieczeństwa Narodowego, rozmowa w Białym Domu ma dotyczyć strategicznych wyzwań "stojących przed bezpieczeństwem Polski w aspekcie naszej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim". Andrzej Duda deklarował, że podczas rozmowy z Joe Bidenem i szefem NATO Jensem Stoltenbergiem będzie postulował o zwiększenie wydatków państw członkowskich na obronność do 3 proc. PKB.  W tej chwili pożądana wysokość  to 2 proc PKB, ale większość państw przeznacza na ten cel mniej.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Andrzej Duda w Białym Domu dzięki Donaldowi Tuskowi

Prezydent Andrzej Duda już w zeszłym roku informował, że będzie przekonywał prezydenta Joe Bidena do zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy i magazynów sprzętu w Polsce. Dzień przed spotkaniem prezydentów w Waszyngtonie Biden powiedział, że nie ma potrzeby zwiększania liczebności wojsk USA w naszym kraju.

Prezydent i premier jednym głosem. "W sprawie bezpieczeństwa musimy działać razem"

- Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Zacieśnianie sojuszu z USA, ale też rozwój energetyki w Polsce — tak cel wizyty podsumował prezydent. Z prezydentem USA Duda i Tusk będą rozmawiać na temat bezpieczeństwa naszej części Europy, na temat rosyjskiej polityki imperialnej i działań NATO w kontekście zagrożenia konfliktem z Moskwą.

Szef rządu podkreślał przed wylotem do USA, że choć z głową państwa różni się politycznie niemal we wszystkich aspektach, „w sprawie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny musimy i będziemy działać razem”.

Spotkanie odbywa się w 25. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego

Przywódcy mają rozmawiać m.in. na temat obecnej sytuacji NATO i mozliwość rozszerzenia Sojuszu m.in. o Ukrainę, współpracy polsko-amerykańskiej i zaplanowanych przez Polskę zakupach zbrojeniowych w Stanach Zjednoczonych.

Pozostało 94% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla