Kraje Afryki Zachodniej omawiają interwencję wojskową w Nigrze. Prezydent "nieludzko traktowany"?

Państwa Afryki zachodniej w piątek pracowały nad planami potencjalnej interwencji wojskowej w Nigrze po wojskowym zamachu stanu, do którego doszło pod koniec lipca w tym kraju.

Publikacja: 11.08.2023 12:23

Wojskowi z Senegalu w czasie szczytu ECOWAS

Wojskowi z Senegalu w czasie szczytu ECOWAS

Foto: AFP

Jednocześnie - jak zaznacza Reuters - państwa tworzące ECOWAS (Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej) wciąż nie tracą nadziei na pokojowe rozwiązanie kryzysu, który wstrząsnął regionem.

Miną tygodnie nim kraje ECOWAS zbiorą siły do interwencji?

Nigryjska armia obaliła prezydenta kraju, Mohameda Bazouma 26 lipca. Był to siódmy zamach stanu w zachodniej i środkowej Afryce w ciągu trzech ostatnich lat.

W czwartek ECOWAS nakazał uruchomienie sił stałych, które mogą być użyte przeciwko juncie oświadczając, że "wszystkie opcje, w tym działania wojskowe są na stole".

Czytaj więcej

Pucz w Nigrze. Francuskie imperium do wzięcia

Nie jest jasne jak dużymi siłami mogłaby interweniować ECOWAS w Nigrze, ani które kraje wysłałyby tam swoich żołnierzy. Zdaniem analityków ds. bezpieczeństwa mogą minąć tygodnie lub nawet dłużej, zanim ECOWAS zbierze siły gotowe do interwencji. To z kolei stwarza przestrzeń do negocjacji z juntą, która rządzi obecnie Nigrem.

Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, Alassane Ouattara, po szczycie głów państw ECOWAS, który odbył się w nigeryjskiej Abudży mówił, że aresztowanie prezydenta Nigru to "akt terrorystyczny" i obiecał, że jego kraj skieruje batalion wojska do sił ECOWAS.

Czytaj więcej

Junta zamyka przestrzeń powietrzną nad Nigrem. Dojdzie do wojny?

Rzecznik iworyjskiej armii poinformował, że batalion liczy 850 żołnierzy. Inne kraje na razie nie zadeklarowały ilu żołnierzy mogą skierować do sił, które mogłyby interweniować w Nigrze.

Pucz w zasobnym w uran Nigrze, jednym z najbiedniejszych państw świata, które jest jednocześnie kluczowym sojusznikiem Zachodu w walce z dżihadystami w rejonie Sahelu, wywołała sytuacja wewnętrzna, ale ma on reperkusje dla sytuacji międzynarodowej.

Jak traktowany jest obalony prezydent Nigru? Niepokojące doniesienia HRW

ECOWAS i ONZ oraz Zachód naciskają na jutę, by ta ustąpiła. Z kolei sąsiednie Mali i Burkina Faso, również rządzone przez junty, zapowiadają obronę Nigru przed ewentualną interwencją.

ECOWAS twierdzi, że wszystkie jego dyplomatyczne działania dotychczas były "zdecydowanie odrzucane" przez juntę.

Francja oświadczyła, że "w pełni popiera" wnioski ze spotkania ECOWAS. Paryż nie zadeklarował jednak jak na razie poparcia dla ewentualnej interwencji wojskowej.

Mój syn jest chory, ma poważną chorobę serca, potrzebuje doktora. Odmówili mu dostępu do leczenia

Mohamed Bazoum, cytowany przez HRW

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken oświadczył, że junta jest uważana przez USA za odpowiedzialną za bezpieczeństwo Bazouma i jego rodziny. UE wzywa do natychmiastowego uwolnienia prezydenta.

Działacze organizacji broniącej praw człowieka, HRW, którzy mieli rozmawiać z Bazoumem w tym tygodniu, twierdzą, że prezydent, przetrzymywany w areszcie z żoną i synem, jest traktowany "nieludzko i okrutnie".

- Mój syn jest chory, ma poważną chorobę serca, potrzebuje doktora - cytuje Bazouma HRW. - Odmówili mu dostępu do leczenia - dodał prezydent.

Bazoum twierdzi, że od 2 sierpnia jego rodzina jest pozbawiona dostępu do elektryczności, a junta nie pozwala na odwiedziny u nich rodziny i przyjaciół.

Jednocześnie - jak zaznacza Reuters - państwa tworzące ECOWAS (Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej) wciąż nie tracą nadziei na pokojowe rozwiązanie kryzysu, który wstrząsnął regionem.

Miną tygodnie nim kraje ECOWAS zbiorą siły do interwencji?

Pozostało 93% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla