Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Po długich walkach Rosjanom udało się obejść Bachmut od zachodu.
Haaviso podkreślił, że nadal "opcją numer jeden" jeśli chodzi o bezpieczeństwo Finlandii i Szwecji jest jest równoczesne wejście obu krajów do NATO.
Finlandia i Szwecja zerwały z polityką neutralności wiosną 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę. Oba kraje wystąpiły w maju z formalnym wnioskiem o członkostwo w NATO, który został przyjęty na szczycie Sojuszu w czerwcu, w Madrycie.
Wejście Finlandii i Szwecji do NATO jest uzależnione od ratyfikacji decyzji o rozszerzeniu Sojuszu przez wszystkie państwa członkowskie. Obiekcje zgłasza jednak Turcja, która najpierw domagała się przede wszystkim wydania jej kurdyjskich i tureckich aktywistów przez dwa kraje nordyckie, których władze w Ankarze oskarżają o współpracę z organizacjami terrorystycznymi, a obecnie prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, wykluczył rychłą zgodę na wejście Szwecji do NATO, po demonstracji, do której doszło w Sztokholmie, w pobliżu ambasady Turcji. W trakcie demonstracji doszło m.in. do spalenia Koranu.
Czytaj więcej
Szwecja jest przekonana, że Turcja zatwierdzi jej wniosek o przystąpienie do NATO, ale nie może spełnić wszystkich warunków, jakie Ankara postawiła w sprawie swojego poparcia - powiedział premier Szwecji.