Szef MSZ w rządzie talibów, Amir Khan Muttaqi, w liście do sekretarza generalnego wyraził chęć wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które kończy się w poniedziałek.

Rzecznik Guterresa, Farhan Haq, potwierdził, że otrzymał list szefa dyplomacji w rządzie talibów. Obecnie ambasadorem Afganistanu przy ONZ jest Ghulam Isaczai, wyznaczony na to stanowisko przez obalony w sierpniu, w wyniku błyskawicznej ofensywy talibów, rząd.

Czytaj więcej

Talibowie zakazują pracy kobietom. Mogą czyścić damskie toalety

Haq poinformował, że żądanie Amira Khana Muttaqiego trafiło do dziewięcioosobowego Komitetu Pełnomocnictw Zgromadzenia Ogólnego, do którego należą USA, Chiny i Rosja. Jest mało prawdopodobne, by komitet zebrał się przed poniedziałkiem, a więc szansa na to, że szef MSZ w rządzie talibów wystąpi na forum ONZ, jest niewielka.

Z kolei wymiana ambasadora Afganistanu przy ONZ - jak zauważa Reuters - byłaby ważnym krokiem na drodze do zdobycia międzynarodowego uznania przez nowo utworzony rząd talibów.

Komitet Pełnomocnictw Zgromadzenia Ogólnego zazwyczaj zbiera się w październiku lub listopadzie

W liście do sekretarza generalnego ONZ szef MSZ w rządzie talibów pisze, że misja dotychczasowego ambasadora Afganistanu przy ONZ "skończyła się i nie reprezentuje on już Afganistanu".

Jednak do czasu podjęcia decyzji przez Komitetu Pełnomocnictw Zgromadzenia Ogólnego Isaczai będzie pełnił funkcję ambasadora Afganistanu przy ONZ - zgodnie z regulaminem Zgromadzenia Ogólnego. Isaczai miał wystąpić na forum ZO ONZ w poniedziałek.

Komitet Pełnomocnictw Zgromadzenia Ogólnego zazwyczaj zbiera się w październiku lub listopadzie.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Oprócz USA, Chin i Rosji należą do niego Bhutan, Chile, Namibia, Sierra Leone, Szwecja oraz Bahamy.

W latach 1996-2001, za czasu pierwszych rządów talibów w Afganistanie, ambasador obalonego przez nich afgańskiego rządu pozostawał przedstawicielem Afganistanu w ONZ.