Każda branża będzie miała ogromne pole do działania w Ukrainie

Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Publikacja: 31.08.2023 09:00

Materiały prasowe

Ukraina potrzebuje wiarygodnego partnera, który wesprze jej odbudowę. Czy Polska jest szczególnie predestynowana do tej roli?

Jacek Piechota: Dzisiaj Ukraina przeżywa dramatyczne chwile związane z rosyjską agresją, ale jutro po zwycięstwie, którego jestem pewien, Ukraina będzie wielkim placem budowy. Świat zachodni musi udowodnić, że to właśnie w warunkach demokracji i współpracy międzynarodowej buduje się najnowocześniejszą gospodarkę. Taką gospodarkę będzie budowała Ukraina.

Nikt nie ma z ukraińskiego rynku takich doświadczeń, jak właśnie polscy przedsiębiorcy i polscy menedżerowie. Dlatego należy się spodziewać, że świat zachodni będzie chętnie sięgał do partnerstw z polskimi przedsiębiorcami i do polskich menedżerów.

Kto może myśleć o rozszerzeniu swoich inwestycji na Ukrainę?

Dla polskich przedsiębiorców odbudowa Ukrainy to ogromna biznesowa szansa. Praktycznie nie ma branży, przed którą nie stałoby wielkie wyzwanie, bo zniszczenia w Ukrainie są przeogromne. Poczynając od mocy wykonawczych, których dzisiaj w Ukrainie brakuje – a więc firmy budowlane, inżynieryjne, projektowe – po przeróżne sektory, które dzisiaj w zdecydowanej mierze zostały zniszczone, a muszą być odbudowane. Mówimy o energetyce rozproszonej, bo Ukraina już dzisiaj wie, że dla bezpieczeństwa lepiej mieć zdecentralizowany system zasilania energetycznego. Mówimy o energetyce odnawialnej, bo Ukraina, przygotowując się do akcesji do Unii Europejskiej, już stawia na zieloną gospodarkę i zieloną energetykę. Mówimy w końcu o wszystkim, co wiąże się z gospodarką komunalną, usługami dla ludności i samorządami. Praktycznie każda branża, każda firma będzie miała ogromne pole do działania w Ukrainie.

Z jakich instrumentów wsparcia mogą skorzystać inwestorzy zainteresowani prowadzeniem działalności w Ukrainie?

Już dzisiaj mogą korzystać z szerokiego zakresu działania Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Są to m.in. gwarancje na transakcje handlowe, usługi transportowe, jak również gwarancje od ryzyka inwestycyjnego. To efekt bardzo szybkiego i konsekwentnego działania zespołu pod kierownictwem minister Jadwigi Emilewicz. Trwają też intensywne prace nad funduszem inwestycyjnym, który by współinwestował wraz z prywatnym kapitałem w projekty ukraińskie.

Materiały prasowe

Materiały prasowe

Ukraina potrzebuje wiarygodnego partnera, który wesprze jej odbudowę. Czy Polska jest szczególnie predestynowana do tej roli?

Pozostało 94% artykułu
Dodatki
Planowanie ścieżki edukacyjnej to ważny krok w budowaniu kariery zawodowej
Dodatki
Lekarze, pielęgniarki, nauczyciele czy inżynierowie należą do zawodów mniej narażonych na zniknięcie
Dodatki
Zetki na rynku pracy
Dodatki
Jeśli nie lekarski, to co?
Materiał partnera
Skuteczność event marketingu. Trudne i proste zarazem
Materiał partnera
Rola organizatorów kongresów w promowaniu zrównoważonych praktyk