Biuro RPO skierowało pismo w tej sprawie do Prokuratora Rejonowego w Gryficach oraz komendanta powiatowego policji w tym mieście.
Pismo powołuje się na doniesienia mediów o interwencji funkcjonariuszy policji podczas konferencji naukowej „Karol Marks: 2018" w Pobierowie. Policjanci mieli poinformować, że ich obecność jest spowodowana koniecznością sprawdzenia, czy konferencja nie ma charakteru działalności antynarodowej bądź czy nie stanowi propagowania praktyk totalitarnych.
Funkcjonariusze podczas interwencji fotografowali wystawione publicznie egzemplarze czasopism naukowych, pytali uczestników o przebieg konferencji, a także spisali dane jednego z organizatorów wydarzenia, pracownika naukowego Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Szczecińskim.
Działania policji budzą wątpliwości Rzecznika co do ich zgodności z prawem. Uczestnicy konferencji naukowej, wygłaszając wystąpienia i biorąc udział w konferencyjnych dyskusjach, korzystali z konstytucyjnej wolności nauki (art. 73 Konstytucji RP), rozumianej jako „wolność wyboru problematyki, wolność wyboru metody rozwiązania, a przede wszystkim wolność myśli i wolność głoszonego słowa".
Działalność naukowa zmierzać winna do zgłębienia prawdy, tj. do „ustalenia obiektywnie weryfikowalnego opisu rzeczywistości". Weryfikacja stawianych tez powinna zaś odbywać się przede wszystkim w drodze otwartego dyskursu naukowego, np. podczas konferencji naukowych, takich jak ta w Pobierowie.