Apelacja HFPC ws. ubezwłasnowolnienia całkowitego

HFPC złożyła apelację od postanowienia sądu o ubezwłasnowolnieniu całkowitym osoby starszej z niepełnosprawnością. Zdaniem HFPC ubezwłasnowolnienie całkowite jest nieproporcjonalną ingerencją w jej prawa i wolności.

Publikacja: 23.06.2016 13:03

Apelacja HFPC ws. ubezwłasnowolnienia całkowitego

Foto: 123RF

Przypomnijmy, sprawa dotyczy Pani B., osoby starszej, która potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Pomoc zapewnia jej m.in. bliska przyjaciółka. Sąd uznał jednak, że ubezwłasnowolnienie całkowite jest zgodne z dobrem B., ponieważ jest ona niesamodzielna, a jej stan wyklucza podejmowanie jakichkolwiek decyzji.

„Decydując o ubezwłasnowolnieniu B., sąd nie wziął pod uwagę przedstawionej przez HFPC argumentacji, że w tego typu sprawach konieczne jest stosowanie międzynarodowych standardów ochrony praw osób z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi. Kładą one nacisk na poszanowanie godności, autonomii i podmiotowości osób z niepełnosprawnościami" – mówi dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr