Dobra osobiste: SDP może oceniać dziennikarzy i nadawać Hienę Roku

SDP może oceniać dziennikarzy i nadawać Hienę Roku, choć owo wyróżnienie podlega kontroli sądowej.

Publikacja: 04.10.2013 20:30

Dobra osobiste: SDP może oceniać dziennikarzy i nadawać Hienę Roku

Foto: www.sxc.hu

To sedno piątkowego wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego.

SA orzekł, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nie musi przepraszać Przemysława Orcholskiego, byłego dziennikarza Telewizji Polskiej za przyznanie mu w 2003 roku tytułu Hieny Roku. Choć nie był to spór o to czy SDP może i czy powinien nadawać taką negatywną nagrodę, tej kwestii on jednak dotyczy.

Temat tej nagrody stał się głośny za sprawą nominacji do niej w zeszłym roku Cezarego Łazarewicza za tekst w „Newsweeku" „Ojciec braci" (Lecha i Jarosława Kaczyńskich), a dokładniej za sprawą pozwu dziennikarza w którym domaga się on od SDP przeprosin za to wyróżnienie.

Łazarewicz nie był jednak pierwszy w dziejach nadawanej od 1999 r. Hieny Roku, który poszedł do sądu. Podobną sprawę wytoczył Stowarzyszeniu jej laureat z 2003 Przemysław Orcholski, który dostał ją m.in. za komentarz do utrzymanego w tonie sensacyjnym materiału dotyczącego pomyłki, którą popełnił ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński w oświadczeniu majątkowym. Co ciekawe, zdecydował się wystąpić z pozwem dopiero po kilku latach od „wyróżnienia".

Dlaczego tak późno ? Wczoraj jego pełnomocnik adwokat Maciej Ślusarek mówił przed SA, że Krystyna Mokrosińska, ówczesna prezes SDP, przyznała, że Hiena Roku dla Orcholskiego była ogólnym wyrazem sprzeciwu wobec tego, co dzieje się w telewizyjnych „Wiadomościach". Być może ówczesna TVP zasługiwała na krytykę, ale to nie uzasadnia tak negatywnego etykietowania powoda — mówił adwokat.

Pół roku temu Sąd Okręgowy uznał, że SDP bezpodstawnie przyznało Orcholskiemu Hienę Roku, i nakazał mu przeprosiny powoda. SO wskazał że przyznanie mu a tej antynagrody uzasadniać miały „liczne manipulacje faktami i niegodne dziennikarza komentarze", ale trafności tej oceny i prawdziwości zawartej w niej informacji SDP nie wykazał.  Za drugi z inkryminowanych materiałów, w którym doszło do podania nieprawdziwej informacji, zaraz przeproszono.

Autor apelacji adwokat Andrzej Karpowicz przekonywał Sąd Apelacyjny, że jeśli ktoś miałby być ekspertem w takim sporze to właśnie SDP. W Polsce, podobnie jak w wielu krajach znana jest praktyka przyznawania wyróżnień negatywnych: przyznają je media, środowiska zawodowe — dla pokazania swoich antybohaterów.

Sąd Apelacyjny w zasadzie podzielił jego argumentację i pozew przeciwko SDP oddalił. Sędzia Edyta Mroczek powiedziała w uzasadnieniu, że nie wystarczy przeprosić za błędy w materiale prasowym. Z kolei tekst o Lechu Kaczyńskim zawierał rzeczywiście liczne manipulacje zarówno co do treści jak i wymowy obrazu. Sąd przejrzał tę audycję i doszedł do przekonania, że owe manipulacje wymagały wręcz znacznego wysiłku autora. Władze dziennikarskiego stowarzyszenia mają zaś prawo ocenić dziennikarzy. Ostra ocena wynikająca z nadania nagrody obiektywnie naruszała dobre imię dziennikarza, ale była społecznie uzasadniona, nie była więc bezprawna.

Wyrok SA jest prawomocny, ale służy od niego skarga kasacyjna.

To drugi w tym roku wyrok dotyczący Hieny Roku. W lipcu br. Sąd Okręgowy (wyrok nieprawomocny) oddalił w całości pozew Łazarewicza, uznając, że  dziennikarz jest osobą publiczną i musi liczyć się ze wzmożona krytyką pod jego adresem. Ponadto, zgodził się z argumentacją SDP, że uznanie roszczeń dziennikarza dążyłoby do ograniczenia debaty publicznej.

Oba procesy nie są jednak definitywnie zakończone, a spór o zasady przyznawania Hieny Roku może jeszcze potrwać. Na razie SDP jest górą.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo