Dziennikarze Rzeczpospolitej wygrali w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka zarzucił polskim sądom, że nie dostrzegły roli prasy polegającej na kontrolowaniu życia publicznego.

Aktualizacja: 20.11.2015 08:39 Publikacja: 20.11.2015 07:15

Dziennikarze Rzeczpospolitej wygrali w Strasburgu

Foto: 123RF

Sprawa dotyczyła dziennikarza Andrzeja Stankiewicza oraz wydawcy i byłego redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej" Grzegorza Gaudena. W styczniu 2011 r. Sąd Najwyższy nakazał przeprosić znaną prawniczkę Dorotę Szubielską za naruszenie jej dóbr osobistych. Sugestia, że uczestnicząc w pracach legislacyjnych podkomisji sejmowej, uchybiła zasadom uczciwości, była zdaniem SN nieprawdziwa.

Chodziło o publikacje: „Mafia podatków nie zapłaci. Zmienią podejrzane prawo" i „Przestępstwo podatkowe łatwiej się przedawni". Autorzy sugerowali w nich, że pani Szubielska, zmieniając w podkomisji art. 181 ordynacji podatkowej, nie tylko przekroczyła swoje uprawnienia jako ekspert Krajowej Rady Radców Prawnych, ale i przyczyniła się do tego, że prokuratura nie mogła ścigać mafii paliwowej. Sąd okręgowy oddalił jej powództwo w całości. SA zmienił wyrok na jej korzyść i nakazał przeprosić Szubielską. Sprawa trafiła do SN. Ten podtrzymał wyrok SA. Sprawa trafiła do ETPCz.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem