W ciągu ostatnich 24 godzin w Iranie badania potwierdziły obecność koronawirusa u kolejnych 3 712 osób - przekazało miejscowe ministerstwo zdrowia. To najwyższy dobowy wzrost od początku epidemii w tym kraju.

Pierwszy przypadek SARS-CoV-2 wykryto w Iranie 19 lutego. Od tego czasu koronawirusm zakaziło się w tym kraju w sumie ponad 429 tys. osób. Śmiertelność wirusa wynosi w Iranie 5,7 proc. - od początku epidemii zmarło 24,6 tys. osób zakażonych. W ciągu ostatniej doby liczba ofiar COVID-19 wzrosła o 178 - poinformowała rzeczniczka resortu zdrowia Sima Sadat Lari.

Z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że pod względem ogólnej liczby zakażeń Iran jest trzynastym najbardziej dotkniętym pandemią krajem. Więcej osób zakażonych zmarło w dziewięciu krajach, m.in. USA, Brazylii, Indiach, Meksyku, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Iran, najciężej dotknięty pandemią kraj Bliskiego Wschodu, został podzielony na białe, pomarańczowe/żółte i czerwone regiony w oparciu o liczby wykrywanych w danej części kraju zakażeń koronawirusem i zgonów z powodu COVID-19. - Podział na kolory nie ma już sensu. Nie mamy już (regionów) pomarańczowych i żółtych. Cały kraj jest czerwony - mówił w ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Iraj Harirchi.

Jego zdaniem tylko zakładanie masek przez 95 proc. mieszkańców kraju i 50-proc. spadek liczby zgromadzeń publicznych może zmniejszyć liczbę zgonów z powodu COVID-19.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.