Aktywność fizyczna a samopoczucie jesienią

Ruch to zdrowie – któż nie zna tego powiedzenia? Aktywność wpływa na zdrowie fizyczne i samopoczucie. Najlepsze są ćwiczenia na świeżym powietrzu. Dlatego nawet wtedy, gdy pogoda nie zachęca do spacerów, codziennie postaraj się spędzać co najmniej pół godziny na zewnątrz. Doskonałe efekty przynosi odwiedzanie siłowni lub pływalni. Dlatego jesień to dobry czas na to, by zapisać się na zajęcia sportowe. 

Jak spacery wpływają na ciało człowieka?

Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych w mózgu produkowane są endorfiny nazywane hormonami szczęścia. To wyjaśnia, dlaczego w trakcie treningu i jakiś czas po nim odczuwasz zadowolenie lub nawet euforię. Korzyści przyniesie też dotlenienie organizmu. Warto też zadbać o relaks. Długi spacer z psem lub wspólny marsz w parku z przyjacielem to coś, czego Ci teraz potrzeba.

Rola suplementacji i diety jesienią

Oprócz utrzymania aktywności i regularnych ćwiczeń, a także spacerów, bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie. Można też sięgnąć po suplementy diety. Pomogą uzupełnić jesienny jadłospis w witaminy i minerały, które wspierają działanie organizmu człowieka  dodał w rozmowie z nami przedstawiciel portalu o zdrowiu Allecco.pl – https://www.allecco.pl/

Szczególnie cenna jest witamina D3, która jesienią jest produkowana w skórze w niewystarczających ilościach. Dodatkowo, stroje noszone w niższych temperaturach zasłaniają większą powierzchnię skóry. W takich warunkach trzeba dodatkowo przyjmować witaminę D w postaci suplementów. Zwróć uwagę na dawkę. Należy ją dopasować do Twojego wieku, masy ciała, poziomu aktywności i stanu zdrowia.

Jesienią należy też zadbać o odpowiednio dużą podaż witaminy C oraz kwasów omega-3. Odpowiadają one za dobre samopoczucie i odporność. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przetrwać chłodniejsze miesiące. Suplementacja witamin może być jednym ze sposobów na to, by przygotować się do nadchodzącej zimy.

Skutecznym sposobem na dobry nastrój jest odpowiednia dieta. Jesienią organizm potrzebuje witamin i tłuszczów. Sięgaj po słodkie owoce sezonowe – śliwki, jabłka, winogrona i gruszki. Na talerzu niech pojawiają się dynie i pomidory. Skorzystaj też z bogactwa kasz i warzyw korzeniowych. Jedz ciepłe, dobrze doprawione potrawy i zadbaj o nawadnianie organizmu.

Jak dbać o siebie jesienią – naturalne sposoby na poprawę nastroju

Chandrę jesienną możesz też przegonić przy pomocy prostych, domowych metod. Jedną z nich jest skorzystanie z mocy zapachu. W aromaterapii wykorzystywane są olejki eteryczne, które pomagają poprawić nastrój. Wiele osób ceni sobie zapach olejku różanego i lawendowego. Oba działają relaksująco i pomagają się wyciszyć. Naturalne olejki cytrusowe, a w szczególności mandarynkowy i grapefruitowy także wykazują korzystne działanie na samopoczucie. Warto je dyfuzować, dodać do kąpieli lub olejku do masażu. 

Dobry sen – odpoczynek a samopoczucie

Wartościowy sen jest niezwykle ważny dla ogólnego zdrowia człowieka. Odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Dzięki niemu odpoczywa mózg, a mięśnie mają szansę się zregenerować. Jak zadbać o zdrowy sen? Pamiętaj o przewietrzeniu sypialni. Ostatni lekki posiłek zjedz około 2 godziny przed pójściem spać. Ogranicz też czas korzystania z elektroniki. Przed snem postaraj się wyciszyć – posłuchaj muzyki, poczytaj książkę lub zajmij się czymś, co Cię relaksuje. Staraj się chodzić spać i wstawać o stałych porach – taka rutyna poprawia jakość snu i pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Zapamiętaj nasze wskazówki, by wiedzieć, jak pomóc sobie poprawić nastrój, gdy za oknem jest szaro i deszczowo. Odpowiednia ilość snu, ruch na świeżym powietrzu i odpowiednie odżywianie potrafią zdziałać cuda. Nie zapomnij też o relaksie i zadbaj o to, by w Twojej diecie nie zabrakło właściwej dawki witaminy D.

Materiał Promocyjny