- Według posiadanych przez nas informacji, liczba ofiar wynosi 7 lub 8 - powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny w Ministerstwie Zdrowia Laure Adrien. Cytowany przez agencję Reutera urzędnik dodał, że władze mają kłopoty z uzyskaniem informacji ze szpitali.

Wcześniej resort zdrowia potwierdził przypadek cholery w rejonie Port-au-Prince oraz przyznał, że przypadki choroby mogły też wystąpić w mieście Cité Soleil, które w lipcu było miejscem zaciekłych wojen gangów o wpływy.

Od zeszłego miesiąca na Haiti gangi blokują główny port paliwowy w kraju, protestując przeciw ogłoszonej podwyżce cen paliw. Wiele szpitali przerwało lub ograniczyło działalność z powodu braku paliwa do zasilania generatorów prądu.

Czytaj więcej

Australia: Koniec obowiązkowej izolacji chorych na COVID

Większość mieszkańców nie ma dostępu do środków transportu. W niedzielę firma będąca kluczowym dostawcą wody w butelkach oświadczyła, że nie może już dłużej produkować i dystrybuować wody, ponieważ zabrakło jej oleju napędowego, który ma kluczowe znaczenie dla jej łańcucha dostaw.

Cholera to ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie skażonego pokarmu lub wody. Zwykle choroba jest przenoszona przez wodę skażoną kałem chorego, dlatego czysta woda pitna ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się cholery.

W 2010 r. z powodu cholery zmarło na Haiti ok. 10 tys. osób. O wybuch epidemii oskarżono siły pokojowe ONZ. W 2020 r. Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) oświadczyła, że w Haiti przez ponad rok nie odnotowano żadnego przypadku cholery.

Czytaj więcej

Setki Haitańczyków płynęły do USA. Kuba i Bahamy odeślą ich do domu

W 2004 r. żołnierze z Nepalu, gdzie choroba jest endemiczna, przebywali na Haiti w ramach sił pokojowych ONZ utworzonych po obaleniu prezydenta Jean-Bertranda Aristide'a. Liczebność sił została zwiększona po trzęsieniu ziemi na Haiti w 2010 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2016 roku przeprosiła za wybuch epidemii, nie biorąc za niego odpowiedzialności.

Niezależny panel powołany przez ówczesnego sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Moona opublikował w 2011 r. raport, w którym nie określono jednoznacznie, w jaki sposób cholera dostała się na Haiti. W 2013 r. członkowie panelu niezależnie opublikowali artykuł, w którym stwierdzono, że personel związany z misją pokojową ONZ był "najbardziej prawdopodobnym źródłem".