Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.03.2021 18:22 Publikacja: 04.03.2021 14:53
Foto: Adobe Stock
– Do normalności, choć innej, niż ta, którą znaliśmy do tej pory, wrócimy, gdy nabierzemy odporności populacyjnej, czyli gdy wyszczepionych zostanie 60-70 proc. Polaków. Według słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, może to nastąpić już pod koniec wakacji – mówi dr Matylda Kłudkowska z Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
W najnowszym podcaście „Dr Internet i Pani Rozum” Karolina Kowalska pyta dr n med. Matyldę Kłudkowską o to, dlaczego wirusy mutują i skąd biorą się ich kolejne mutacje. A jak tworzy się nazwy kolejnych wariantów? Sprawa jest prosta – nazwa wirusa pochodzi najczęściej od miejsca, w którym odkryto go po raz pierwszy. A obok mutacji brytyjskiej wyróżnia się dziś także nowojorską, brazylijską czy południowoafrykańską. Nie ma jeszcze natomiast mutacji z Podlasia, bo żadna nowa odmiana nie została odkryta w Polsce. Dr Kłudkowska tłumaczy też, dlaczego brytyjska odmiana koronawirusa okryła się tak złą sławą. Okazała się bowiem wyjątkowo zaraźliwa. Prawdopodobnie obecny wzrost potwierdzonych zachorowań ma związek właśnie z jej wystąpieniem.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polska musi zwiększyć produkcję leków i substancji czynnych oraz stworzyć trwały i odporny system dystrybucji. N...
Zmiany zakładają poszerzenie listy refundacyjnej o szereg leków stosowanych w terapii onkologicznej i innych, w...
Pacjentki z wysokim ryzykiem nawrotu powinny mieć szansę na leczenie mniej toksycznymi metodami – mówi prof. dr...
Prezydent Stanów Zjednoczonych chce obniżyć ceny leków dla Amerykanów nawet o 90 proc. Zapowiada też sankcje wob...
Potrzebny jest jeden ośrodek, który skoordynowałby działania różnych ministerstw i instytucji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas