Nie da się ochronić danych osobowych, jeśli brak odpowiedniego zabezpieczenia

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych ukarał administratora kwotą ponad 47 tys. zł. za brak wdrożenia właściwych środków technicznych i organizacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych, a także za zaniedbanie okresowych ocen przyjętych środków bezpieczeństwa.

Publikacja: 28.07.2023 02:00

Nie da się ochronić danych osobowych, jeśli brak odpowiedniego zabezpieczenia

Foto: Adobe Stock

Administrator padł ofiarą ataku złośliwym oprogramowaniem, które zaszyfrowało jego dokumentację prowadzoną w formie elektronicznej, uniemożliwiając dostęp do niej. Uznał on, że wobec braku możliwości rozszyfrowania tych dokumentów, najlepiej będzie powstrzymać się od ingerowania w system informatyczny. Mimo, że wspomniana dokumentacja zawierała dane osobowe pracowników administratora oraz jego kontrahentów w ramach umów cywilnoprawnych, nie zgłosił on incydentu do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Uznał bowiem, że nie zostały spełnione znamiona naruszenia ochrony danych osobowych (w rozumieniu RODO).

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt