Na policję trafiło już prawie 80 wniosków o popełnienie wykroczenia polegającego na odmowie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Kolejne wnioski są sporządzane na bieżąco.

Warto pamiętać także, że tym, którzy udzielą odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym, grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Najważniejsza porada dla spisujących się osób: warto się dobrze przygotować, dokładnie czytać pytania i podpowiedzi zawarte w aplikacji, a w razie wątpliwości lepiej sprawdzić daną informację i wrócić do formularza później. Na dokończenie spisu mamy 14 dni od pierwszego logowania.

Co jednak zrobić, gdy popełniło się błąd w spisie?

Najlepiej zadzwonić na infolinię lub skorzystać z formularza kontaktowego, podanego na oficjalnej stronie Narodowego Spisu Powszechnego spis.gov.pl.

Tam należy poinformować o pomyłce i poprosić o naniesienie zmian. Konsultant przyjmie zgłoszenie i przekaże do biura spisowego.

Aplikacja jest intuicyjna i pozwala sprawnie przechodzić na kolejne strony formularza spisowego. Informacje wymagane podczas spisu są generalnie proste i nie powinny nastręczać problemu – są to m.in. podstawowe dane osobowe, poziom wykształcenia czy wykonywana praca. Wszyscy znają na nie odpowiedzi, jednak nie każdy wpisuje poprawne dane.

Z czego to wynika?

Najczęściej z pośpiechu, nieczytania pytań i odpowiedzi do końca. Rzadziej z niezrozumienia pytania, skomplikowanej sytuacji czy dylematów z wyborem poprawnej odpowiedzi na pytanie.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Zdarzają się jednak pytania, przy których obywatele mają wątpliwości. Chodzi np. o ustalenie relacji rodzinnych, wykonywany zawód, dane dotyczące mieszkania: powierzchni użytkowej, statusu własnościowego czy źródła ogrzewania. W takiej sytuacji lepiej upewnić się i wpisać poprawną odpowiedź nie później niż 14 dni od pierwszego otworzenia formularza. Jeśli ktoś podczas spisu zapomniał podać informacje o osobie pełnoletniej, nic się nie stało – taka osoba może spisać się sama. W przypadku dzieci informacje o nich może uzupełnić inny dorosły.

Czytaj więcej w poradniku:

Co powinieneś wiedzieć o Narodowym Spisie Powszechnym