"Mimo że w okresie minionego kwartału obserwowany był spadek optymizmu, to sytuacja na rynku bankowym jest oceniana jako korzystna" - stwierdził cytowany w badaniu Marcin Idzik z TNS Polska.
Jak dodał, po wrześniowym spadku dynamiki wzrostu (o 5,4 pkt. mdm), w październiku nastąpiła poprawa na wszystkich rynkach kredytowych. "Nadal w najbliższych miesiącach przewiduje się nieznaczny spadek aktywności klientów na rynku depozytowym. Wskaźnik wyprzedzający obniżył wartość mdm o 6,4 pkt., osiągając 24,6 pkt" - poinformował Idzik.
Z kolei prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zwrócił uwagę, że w ciągu dwóch miesięcy obszar prognoz zanotował 13-punktowy spadek. "Należy jednak podkreślić, że w październikowym pomiarze główna przyczyna spadków jest związana z produktami depozytowymi zarówno osób indywidualnych jak i przedsiębiorstw. Za pozytywny sygnał należy wskazać wzrost kredytów niemalże we wszystkich analizowanych obszarach" - stwierdził cytowany w komunikacie Pietraszkiewicz.
"Niespełna co trzeci bankowiec jest zdania, że sytuacja gospodarcza kraju, przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych w perspektywie najbliższych 6 miesięcy poprawi się. Co dziesiąty bankowiec przewiduje pogorszenie, a 60 proc. respondentów jest zdania, że tempo rozwoju gospodarczego pozostanie bez zmian. Dobrym sygnałem dla perspektyw gospodarczych jest również spadek wskaźnika kredytów zagrożonych przedsiębiorstw" - dodał.
W opublikowanym we wtorek badaniu czytamy, że po odnotowanym we wrześniu spadku wartości wskaźników rynku kredytowego gospodarstw domowych, październik przynosi zauważalny wzrost, a wartość wskaźnika wyprzedzającego jest o 8 pkt proc., a wskaźnika bieżącego – o 4 pkt proc. wyższa niż przed miesiącem. "Bankowcy oceniają lepiej sytuację bieżącą i perspektywy na przyszłość zarówno w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. Nie odnotowujemy natomiast poprawy ocen i prognoz rynku kredytów samochodowych" - napisali autorzy badania.