W III kwartale 2014 r. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego - podał GUS. W I kw. wzrost wyniósł 3,4 proc., a w II kw. - 3,5 proc. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,4 proc. Dane GUS są sporym zaskoczeniem, bo ekonomiści spodziewali się, że gospodarka spowalnia bardziej wyraźnie i wzrost PKB w III kw. wyniesie 2,8 proc. Trzeba jednak podkreślić, że są one wyliczane według nowej metodologii ESA2010, co mogło mieć wpływć na wysokość nominalnego PKB.

- Opublikowane dziś przez GUS dane zostały opublikowane wg nowej metodologii ESA2010 i trudno porównywać je z prognozami rynkowymi, ponieważ te robione były jeszcze wg metodologii ESA95 - komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. - Mimo wszystko płynie z nich kilka pozytywnych informacji - dodaje. Po pierwsze w II kwartale br. nie było jeszcze spowolnienia gospodarczego, do drugiej wyhamowanie dynamiki PKB w III kwartale br. jest nieznaczne i ogólnie tempo pozostaje nadal znacznie wyższe w porównaniu z okresem przyspieszenia gospodarczego w III i IV kwartale 2013 r.

- Po trzecie zaś tempo wzrostu PKB w całym 2014 r. wyniesie ok. 3,4 proc. - uważa Kurtek. Choć jej zdaniem można oczekiwać, że w III kwartale wyhamowało tempo wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych oraz inwestycji, to jednocześnie  można spodziewać się, że ostatni kwartał br. nie przyniesie odczytu PKB gorszego od zanotowanego w trzecim kwartale. Co więcej jest szansa, że będzie ono nawet nieznacznie wyższe. Na taki scenariusz wskazuje póki co opublikowany już październikowy wskaźnik PMI, przekraczający ponownie granicę  50 pkt. oraz prognozy dla poszczególnych wskaźników makroekonomicznych w okresie od października do grudnia. - Dzisiejszy odczyt PKB raczej gasi oczekiwania na kolejną obniżkę stóp procentowych już w grudniu - dodaje Kurtek.