Produkt krajowy brutto (PKB) w drugiej co do wielkości gospodarce świata wzrósł o 3,9 proc. w okresie lipiec-wrzesień (rok do roku) – wynika z rządowych danych opublikowanych w poniedziałek z tygodniowym opóźnieniem. Według sondażu Reutera wzrost PKB prognozowany był na 3,4 proc., po wzroście 0,4 procent w drugim kwartale.
Jednak słaby popyt w kraju i spowalniający eksport wskazują, że ożywienie gospodarcze może znów zostać spowolnione, ponieważ Chiny wydają się kontynuować obecną strategię zero-COVID, której zwolennikiem jest wybrany na trzecia kadencję Xi Jinping - sekretarz generalny rządzącej partii komunistycznej.
Czytaj więcej
W Pekinie rusza odbywający się co pięć lat zjazd partii komunistycznej. Inwestorzy będą śledzić wszelkie sygnały wskazujące na zmianę polityki na kluczowych polach. Czy to pozwoli na poprawę koniunktury w drugiej co do wielkości gospodarce świata?
Giełdy chińskie zareagowały na dane spadkami, wraz z osłabieniem juana, po tym, jak ogłoszono nowy skład członków najwyższego organu zarządzającego Chin. Inwestorzy obawiają się, że Xi kosztem wzrostu gospodarczego będzie forsował zmiany ideologiczne w Chinach – pisze Reuters.
Dane o PKB pierwotnie miały zostać opublikowane 18 października, ale zostały opóźnione z powodu zjazdu Partii Komunistycznej w zeszłym tygodniu. - Chińska gospodarka ma wielką odporność, potencjał i swobodę – powiedział Xi dziennikarzom przedstawiając najwyższe kierownictwo Partii Komunistycznej na następne pięć lat.
W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł w trzecim kwartale o 3,9 proc. wobec zrewidowanego spadku o 2,7 proc. w okresie kwiecień-czerwiec i oczekiwanego wzrostu o 3,5 procent. Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 6,3 proc. (rok do roku) wobec zwyżki poprzednio o 4,2 proc. i prognoz zwyżki produkcji rok d roku o 4,8 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,5 proc. (rok do roku) we wrześniu, po wzroście poprzednio o 5,4 proc. Oczekiwano wzrostu o 3,3 proc. rok do roku.
Czytaj więcej
Zatwierdzony na stanowisku „Przewodniczącego Chińskiej Republik Ludowej” Xi Jinping zapewnił, że nie będzie nic zmieniać.
Podczas prezentacji nowego rządu zabrakło wielu kluczowych urzędników, którzy słyną z popierania reform rynkowych i otwierania chińskiej gospodarki, co budzi obawy o perspektywy i tak już kruchej chińskiej gospodarki – pisze CNN. Te brakujące nazwiska to premier Li Keqiang, wicepremier Liu He i prezes banku centralnego Yi Gang.