Recesyjne dane z Chin

Wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu, liczony przez państwową organizację CFLP (i oparty głównie na danych pochodzących od dużych spółek) spadł z 50,2 pkt w lutym do 49,5 pkt w marcu. Dane te okazały się nieco gorsze od prognoz. Każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt sugeruje spadek aktywności w danym sektorze gospodarki.

Publikacja: 31.03.2022 10:46

Recesyjne dane z Chin

Foto: AFP

Liczony przez CFLP wskaźnik PMI dla chińskiej branży usługowej i budowlanej spadł z 51,6 pkt w lutym do 48,6 pkt w marcu. Średnio prognozowano jego spadek do 50,3 pkt. To najgorszy odczyt tego PMI od sierpnia.

Pogorszenie koniunktury gospodarczej w Chinach jest tłumaczone głównie lockdownami covidowymi, które dotknęły w ostatnich tygodniach wiele dużych miast, w tym Szanghaj. – Wskaźniki PMI pogorszyły się, bo pojawienie się ognisk zakażeń wariantem omikron w wielu chińskich miastach przyniosło lockdowny i zaburzenia w produkcji przemysłowej. Ponieważ lockdown w Szanghaju został wprowadzony dopiero pod koniec marca, to najprawdopodobniej aktywność gospodarcza będzie też zwalniała w kwietniu. Rząd wyraźnie dał do zrozumienia, że jego priorytetem jest powstrzymanie zakażeń omikronem, co wskazuje, że jest gotowy poświęcić wzrost gospodarczy w krótkim terminie – twierdzi Zhang Zhiwei, główny ekonomista firmy Pinpoint Asset Management.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama