Produkcja i sprzedaż poniżej prognoz

O spadku dynamiki wzrostu w przemyśle i sklepach przesądziły różnice w liczbie dni roboczych – komentują ekonomiści

Publikacja: 19.08.2015 14:08

Produkcja i sprzedaż poniżej prognoz

Foto: Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

W lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 3,8 proc. w porównaniu z lipcem ub. roku – podał GUS. Ekonomiści spodziewali się wzrostu średnio o 4,6 proc. W czerwcu produkcja zwiększyła się rok do roku o 7,6 proc.

- Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia dynamiki produkcji pomiędzy czerwcem a lipcem była niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych (w czerwcu br. była ona o 1 większa niż w 2014 r., podczas gdy w lipcu była ona taka sama jak przed rokiem) – komentuje Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole Bank Polska. -  Wzrost produkcji przemysłowej może spowolnić w kolejnych miesiącach z uwagi na ograniczenia w dostawach energii. Może mieć to negatywny wpływ na odczyt dynamiki PKB za trzeci kwartał – zauważa z kolei Wojciech Matysiak, ekonomista Pekao.

GUS podaje, że w ubiegłym miesiącu produkcji wzrosła w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pojazdów samochodowych - o 7,1 proc., wyrobów z metali – o 6,3 proc., mebli – o 5,7 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 5,5 proc., urządzeń elektrycznych – o 5,2 proc. , komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 5,2 proc.

Spadek produkcji  wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 3,3 proc., napojów – o 3,1 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 2,0 proc.

Z kolei sprzedaż detaliczna wzrosła  realnie w lipcu o 3,5 proc. wobec wzrostu o 6,6 proc. przed miesiącem. Rynek oczekiwał wzrostu o 5 proc.

Wśród grup o największym udziale w sprzedaży detalicznej, najbardziej wzrosła sprzedaż w jednostkach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi  - o 14,3 proc., w sklepach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 4,8 proc.), jak również w supermarketach - o 4,4 proc. Sprzedaż paliw realnie wzrosła tylko 0,9 proc.

- Niższy wzrost sprzedaży łączymy przede wszystkim z efektami odreagowania wyjątkowo dobrego czerwca. Dobrze obrazuje to obniżenie się rocznej dynamiki sprzedaży samochodów do „zaledwie” 10,9 proc. rdr z aż 19,1 proc. w czerwcu. Dodatkowo na niekorzyść oddziaływał efekt kalendarza. Biorąc jednak pod uwagę dobry stan nastrojów konsumenckich oraz wczorajsze niezłe dane z rynku pracy w kolejnych miesiącach spodziewamy się powtórnego przyspieszenia dynamiki sprzedaży – komentują ekonomiści BGK.

Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego