Cudzoziemcy bez dostępu do pomocy tłumacza, pomocy prawnej - HFPC

Brak dostępu do pomocy tłumacza, brak pomocy prawnej i uniemożliwienie kontaktu z bliskimi – to najczęstsze nieprawidłowości, jakie prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zaobserwowali w trakcie monitoringu procedur przymusowych powrotów cudzoziemców.

Publikacja: 26.01.2015 12:55

Cudzoziemcy bez dostępu do pomocy tłumacza, pomocy prawnej - HFPC

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj

Od maja do grudnia 2014 r. prawnicy HFPC obserwowali jedenaście operacji straży granicznej związanych z przymusowym powrotem cudzoziemców.

- Ta procedura jest stosowana zawsze gdy cudzoziemiec przebywający na terenie kraju otrzymuje decyzję o zobowiązaniu do powrotu bez możliwości jej dobrowolnego wykonania – tłumaczy Marta Górczyńska, prawniczka HFPC.

Obowiązkiem państwa wynikającym z dyrektywy powrotowej jest zapewnienie skutecznego systemu monitoringu powrotów cudzoziemców. Podczas operacji przymusowego powrotu przedstawiciele organizacji pozarządowej mają prawo do prowadzenia obserwacji. -Naszym celem jest sprawdzenie, w jaki sposób przestrzegane są prawa cudzoziemców w tych sytuacjach – mówi Marta Górczyńska.

W opublikowanym dziś sprawozdaniu HFPC zwraca uwagę na szereg nieprawidłowości, które pojawiały się trakcie stosowania tej procedury. - Cudzoziemcy często nie byli zorientowani w swojej sytuacji prawnej i nie posiadali wystarczających informacji o szczegółach powrotu – mówi Marta Górczyńska. - Problem ten dotyczył zwłaszcza osób posługujących się mniej znanymi językami, gdyż w trakcie operacji nie była im zapewniana pomoc tłumacza – dodaje. Prawnicy HFPC spotkali się z przypadkami, w których cudzoziemcy nie rozumieli funkcjonariuszy Straży Granicznej ani treści dokumentów, które mieli podpisać.

Fundacja wskazuje, że często cudzoziemcy nie mieli wystarczających informacji na temat swojej sytuacji prawnej. Wynikało to przede wszystkim z braku systemu pomocy prawnej dla cudzoziemców.

Kolejnym problemem według fundacji był brak dostępu do pomocy medycznej. - Z rozmów z cudzoziemcami dowiadywaliśmy się, że nie byli oni badani przez dłuższy czas, a w konsekwencji nie było wiadome, czy nie ma dla nich przeciwskazań do podróży – mówi Marta Górczyńska.

Sprawozdanie HFPC dostępne jest tutaj.

Do raportu HFPC odniosła się Komenda Główna Straży Granicznej. Stanowisko SG dostępne jest tutaj.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku