Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przedłużona. Sejm przyjął ustawę

Szczególne rozwiązania dotyczące osób, które przybyły na terytorium Polski w związku z wybuchem wojny w Ukrainie, zostały przedłużone do 30 czerwca 2024 r. Uchodźcy mogą dalej legalnie mieszkać, pracować czy pobierać świadczenia na dzieci.

Publikacja: 09.02.2024 16:13

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przedłużona. Sejm przyjął ustawę

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

W piątek, 9 lutego Sejm przyjął ustawę przedłużającą do 30 czerwca 2024 r. legalność pobytu uchodźców wojennych z Ukrainy. Bez niej pracodawcy zatrudniający cudzoziemca, który nie ma prawa pobytu, łamaliby prawo. Ustawa zakłada także zapewnienie tym osobom opieki zdrowotnej, dostępu do edukacji oraz pełnego pakietu pomocy socjalnej. Chodzi m.in. o świadczenie 800+ na dziecko, 1000 zł przez rok po urodzeniu dziecka i 300 zł jednorazowej pomocy dla każdego.

Podczas posiedzenia Sejmu posłanka Zofia Czernow z Koalicji Obywatelskiej zauważyła, że przy kolejnej nowelizacji ustawy powinno się wziąć pod uwagę uproszczenie form rozpatrywania wniosków Ukraińców wtedy, gdy nie ma żadnych wątpliwości w związku z ich pobytem w Polsce i pracą na terenie naszego kraju.

Polska potrzebuje Ukraińców

W społeczeństwie polskim pojawiają się głosy, że benefity powinny się należeć Ukraińcom, którzy przebywają w Polsce lub stracili dach nad głową w swoim kraju. Od początku wojny wśród obywateli naszego kraju zmniejszyła się chęć wspierania Ukraińców z polskiego budżetu. Wskazują na to wyniki przeprowadzonego w styczniu badania: w stosunku do kwietnia 2022 r. grupa zwolenników pomocowej specustawy zmniejszyła się o 12 pkt proc. O wynikach badania, przeanalizowanych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. Roberta Staniszewskiego, pisaliśmy na łamach piątkowej „Rzeczpospolitej”.

Maciej Duszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zauważa, że - patrząc na kwestie budżetowe - budżet państwa polskiego korzysta na pobycie Ukraińców. 67% uchodźców wojennych z tego kraju pracuje, zatem opłacają podatki i składki na ubezpieczenie społeczne. Ponad 750 tys. osób jest ubezpieczonych w ZUS, zatem mają umowę o pracę, a pracujących osób jest więcej, m.in. na umowy o dzieło. - Wkład do budżetu państwa jest znaczący. Nie wyobrażam sobie dzisiaj polskiego rynku pracy bez obywateli ukraińskich. Myślę, że to byłby dla nas bardzo poważny problem z punktu widzenia konkurencyjności gospodarki wielu przedsiębiorstw, które opierają się w pewnej części na pracownikach z Ukrainy – powiedział Maciej Duszczyk.

Lekarze z Ukrainy pracują na „deficytowych” oddziałach

Na pracownikach z Ukrainy opiera się chociażby przemysł, transport, branża budowlana, handel (w tych czterech sektorach w marcu 2023 r. pracowało ponad 53 proc. Ukraińców objętych ubezpieczeniem ZUS). Ukraińcy są także wsparciem dla branży medycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie zatrudnionych zostało czterech lekarzy-obywateli Ukrainy, którzy pracują w oddziałach "deficytowych", gdzie nabór lekarzy Polaków do pracy jest bardzo trudny, czyli w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, ginekologii i położnictwie oraz w oddziale intensywnej terapii.

Czytaj więcej

Co z pobytem Ukraińców po 4 marca 2024 r.?

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy zatrudnione są cztery pielęgniarki z Ukrainy (w tym trzy na podstawie specprzepisów) oraz siedmioro lekarzy (żaden z nich nie jest zatrudniony na podstawie przepisów wojennych).

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy przedłuża okres, w którym obywatelowi Ukrainy, który uzyskał kwalifikacje lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki lub położnej poza terytorium państw członkowskich UE, można udzielić zgody na wykonywanie tego zawodu oraz przyznać warunkowe prawo wykonywania tych zawodów.

W ocenie Przemysława Praisa, rzecznika prasowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie polityka zatrudniania lekarzy i pielęgniarek spoza Unii powinna być na bieżąco ewaluowana w zależności od aktualnych niedoborów kadrowych w szpitalach, ale też dostosowywana do prognozowanego rynku pracy tworzonego przez absolwentów studiów medycznych.

Natomiast adwokat Karolina Schiffter, partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler zauważa, że procedury związane z zatrudnieniem medyków wciąż są restrykcyjne.

Czytaj więcej

Rząd podjął decyzję w sprawie legalnego pobytu Ukraińców w Polsce

Czas uszczelnić przepisy dotyczące nauki ukraińskich dzieci

Podczas posiedzenia Sejmu Maciej Duszczyk wskazał, że ok. 170 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy uczy się w polskich szkołach, a ok. 150 tys. uczy się zdalnie w systemie ukraińskim. Aby system był bardziej szczelny w stosunku do uczniów, którzy wcale się nie uczą, w roku szkolnym 2024/2025 mają zostać wypracowane nowe rozwiązania dotyczące edukacji dzieci i młodzieży ukraińskiej. Szczegóły mają zostać zawarte w kolejnej nowelizacji. Jak tłumaczył Maciej Duszczyk, między innymi z tego powodu przyjęta właśnie przez Sejm nowelizacja przedłuża ochronę dla Ukraińców do końca czerwca,.

Termin ten ma ostatecznie zostać przedłużony zgodnie z dyrektywą unijną do 3 marca 2025 r.

W piątek, 9 lutego Sejm przyjął ustawę przedłużającą do 30 czerwca 2024 r. legalność pobytu uchodźców wojennych z Ukrainy. Bez niej pracodawcy zatrudniający cudzoziemca, który nie ma prawa pobytu, łamaliby prawo. Ustawa zakłada także zapewnienie tym osobom opieki zdrowotnej, dostępu do edukacji oraz pełnego pakietu pomocy socjalnej. Chodzi m.in. o świadczenie 800+ na dziecko, 1000 zł przez rok po urodzeniu dziecka i 300 zł jednorazowej pomocy dla każdego.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Muzyk grupy Kult zatrzymany. W tle sfingowana śmierć w USA i wielkie pieniądze
Praca, Emerytury i renty
Od dziś wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty brutto i na rękę [tabela]
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Praca, Emerytury i renty
Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy o patchworkowej rodzinie: pieniądze na dziecko bez zgody żony