Solidarna Polska przeciwna przywilejowi mniejszości niemieckiej w wyborach

Solidarna Polska złożyła do Sejmu projekt ustawy nowelizującej Kodeks wyborczy. Posłowie są za zlikwidowaniem "przywileju" niemieckiej mniejszości.

Publikacja: 26.11.2022 12:24

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski oraz wiceminister klimatu i środowiska Jacek Oz

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski oraz wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba

Foto: PAP/Rafał Guz

"Tyle praw dla mniejszości niemieckiej w Polsce, ile praw dla mniejszości polskiej w Niemczech" - powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski. 

Projekt ma wprowadzić symetrię w stosunkach polsko-niemieckich - w ocenie pomysładawców przywileje nadane niektórym grupom obywateli są niesłuszne, a ustawa dąży do ich uchylenia. Przywilej dotyczy zwolnienia z obowiązku uzyskania co najmniej 5 proc. ważnie oddanych głosów w skali kraju podczas uwzględniania listy kandydatów na posłów do podziału mandatów. 

Art. 197 Kodeksu wyborczego mówi o tym, że komitety wyborcze utworzone przez wyborców zrzeszonych w zarejestrowanych organizacjach mniejszości narodowych mogą skorzystać z tego prawa pod warunkiem zgłoszenia oświadczenia do Państwowej Komisji Wyborczej. 

Zgodnie z uzasadnieniem projektu przepis ten może stanowić naruszenie równości wobec prawa wszystkich obywateli zawartej w art. 32 Konstytucji oraz art. 96, który wskazuje, że wybory do Sejmu równe. 

Jako argument za wprowadzeniem zmian ma być również fakt iż Niemcy nie wprowadzili odpowiednika do polskich przepisów, który przyznawałby takiej przywilej polskiej mniejszości w ich kraju, a także to iż przepisy te w większości nie znajdują odzwierciedlenia w europejskiej kulturze prawnej, posłowie wskazali iż występują one w ustawodawstwie Rumunii, Chorwacji oraz Słowenii, gdzie poziom konfliktów etnicznych jest wysoki lub bardzo wysoki. 

Przedstawicielem mniejszości niemieckiej w Sejmie jest poseł Ryszard Galla. 

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"